Úvod Dom, byt a záhrada Výber ponorného čerpadla v kocke

Výber ponorného čerpadla v kocke

28
0
ZDIEĽAŤ
Výber ponorného čerpadla v kocke
Výber ponorného čerpadla v kocke

V časoch, keď je tichý dážď darom z neba a keď zvažujeme, či si večer napustiť vaňu alebo sa len rýchlo osprchovať, je vzácna každá kvapka vody. A nie sú to len zvyšujúce sa účty za vodu, ktoré nás nútia myslieť v inom formáte, než sme doteraz boli zvyknutí. Hľadáme alternatívy, nové možnosti a efektívne riešenia. Zbierame dažďovú vodu zo zvodov a znova sme svoju pozornosť sústredili na staré dobré studne. Skvelé zdroje úžitkovej vody –  stačí už len vybrať vhodné čerpadlo.

Akú vodu chceme čerpať?

Pri výbere čerpadla na vodu je práve táto otázka tou najzásadnejšou. A prečo? Pretože čerpadlo na čerpanie vody zo studne do domácnosti by malo mať celkom iné parametre ako čerpadlo do nádrže na dažďovú vodu alebo vodu z rybníka či jazierka. Ak teda chceme čerpať vodu zo studne, či už vŕtanej, alebo kopanej, ideálnou voľbou je ponorné čerpadlo. Je tiché, výkonné, a ak si správne vyberieme, bude aj bezúdržbové a dlho nám vydrží.

Pre čerpanie vody z iných ako podzemných zdrojov je potrebné brať do úvahy mieru znečistenia. V prípade nádrží s dažďovou vodou alebo jazierok je dobré čerpadlo doplniť o sací kôš, ktorý prípadné nečistoty dokáže odfiltrovať. Pokiaľ chceme čerpať špinavú, zakalenú alebo splaškovú vodu, tu je najvhodnejšie použitie kalového čerpadla, ktoré je vyrobené z odolného materiálu a pomocou špeciálneho rezacieho zariadenia hrubšie nečistoty rozdrví, a tak ich dokáže lepšie nasať.

Aké parametre treba pri výbere ponorného čerpadla sledovať?

Už vieme, že výber čerpadla ovplyvňuje typ vody, ktorý chceme čerpať. Je tu však ešte niekoľko základných parametrov, ktoré sú pre správny chod čerpadla na vodu zásadné. Tie najdôležitejšie, okrem miery znečistenia, sú sacia výška, prietok a tlak. Ak si určíme, na aký účel chceme vodu čerpať, jednoduchšie sa nám bude vyberať ten správny typ čerpadla. Pokiaľ potrebujeme čerpať vodu zo studne na polievanie, potrebujeme čerpadlo s veľkým tlakom a prietokom. V prípade vrtu je potrebné navyše vybrať správnu veľkosť ponorného čerpadla, aby sa do studne pohodlne vošlo. Mimochodom, ponorné čerpadlá sú vhodné do studní alebo vrtov, pokiaľ je výška nasávania viac ako 8 m. Pri nasávacej výške menej ako 8 m je dobré siahnuť skôr po povrchovom samonasávacom čerpadle.

Ďalšou možnosťou môže byť čerpanie mierne znečistenej alebo až zakalenej vody. Často je to voda z nádrží na dažďovú vodu alebo záhradných jazierok, ale tiež splašková voda z domácnosti. V tomto prípade by sme mali voliť čerpadlo s veľkým prietokom a nižším tlakom. A poslednou možnosťou je čerpadlo na vodu do domácnosti, samozrejme, v prípade, že máme v studni pitnú vodu. Tu budeme  musieť k ponornému čerpadlu pripojiť aj domácu vodáreň. Avšak ponorné čerpadlo s väčším tlakom a menším prietokom bude na zásobovanie domácnosti pitnou vodou tou správnou alternatívou.

Niekedy nám príliš veľa možností a široká ponuka, paradoxne, výber sťažujú. Kúpa čerpadla na vodu sa riadi množstvom pravidiel, parametrov a odporúčaní. Ak však máme možnosť vybrať si predajcu, ktorý nám dokáže poskytnúť relevantné informácie, a zároveň v prípade poruchy čerpadla zabezpečiť aj servis, máme vyhraté.