Úvod Dom, byt a záhrada Viacúčelové vysávače: dokonalí pomocníci v dome aj v dielni

Viacúčelové vysávače: dokonalí pomocníci v dome aj v dielni

62
0
ZDIEĽAŤ
Viacúčelové vysávače: dokonalí pomocníci v dome aj v dielni
Viacúčelové vysávače: dokonalí pomocníci v dome aj v dielni

Čo si predstaviť pod pojmom viacúčelový vysávač? Ako názov napovedá, jedná sa o zariadenie, ktoré má mnohostranné využitie. Dokáže vysávať v domácnosti ako bežný vysávač, zbaví vás však aj hrubých nečistôt v aute, dielni či garáži. Ani to však nie je všetko. Jeho komplexnosť dotvára  schopnosť povysávať vodu či iné tekutiny.

Multifunkčné, alebo ak chcete viacúčelové, vysávače sa vyznačujú tým, že zvládnu okrem bežného vysávania aj niečo navyše. Skutočnými univerzálmi sú viacúčelové vysávače pre mokro-suché vysávanie a práve tým sa budeme venovať v dnešnom článku. Dozviete sa čo je pre ne typické, pre koho sú určené aj na čo si dať pozor pri ich výbere.

Viacúčelový vysávač je skutočným univerzálom

Viacúčelové vysávače pre mokro-suché vysávanie spoznáte hneď na prvý pohľad. Sú totiž spravidla väčšie a ťažšie ako klasické vysávače. Ich konštrukcia je robustnejšia, odolnejšia a platí, že čím väčšia zberná nádoba, tým je vysávač väčší a ťažší. Zároveň ale dokáže absorbovať viac nečistôt a umožní vám tak dlhšiu prácu bez potreby vyprázdnenia nádoby.

Tento druh vysávača využijete v interiéri domu aj v jeho exteriéri, v garáži, sklade, kancelárii aj v dielni. Hravo si poradí nielen s bežnými nečistotami, ale vďaka hrubšej hadici a väčšiemu saciemu výkonu ním povysávate napríklad aj blato či štrk z pneumatík, interiér auta, sklo i tekutiny z rozbitej fľaše, popadané lístie či drobný stavebný materiál.

Niektoré modely disponujú aj praktickou funkciou vyfukovania. Vysávač s touto funkciou viete používať aj ako fukár, na jednoduché odstránenie špiny alebo popadaného lístia napr. zo štrkovej plochy.

Rekonštrukcia bytu? Odolný vysávač sa zíde

Zdá sa vám, že viacúčelové vysávače nachádzajú uplatnenie len v rodinných domoch? Môže sa to tak javiť a pravdou je, že v byte jeho prednosti sotva využijete tak, ako v rodinnom dome so záhradou či garážou. Vo všeobecnosti naozaj platí, že do bytu sa hodí skôr kompaktnejší vysávač, nakoľko rozmery mokro-suchého viacúčelového vysávača vyžadujú priestor na skladovanie. A toho najmä v bytoch menšej podlahovej plochy veľa nebýva.

Sú však aj skupiny majiteľov bytov, pre ktorých je takýto druh vysávača ideálny. Prvou takou skupinou sú domácnosti, ktoré vlastnia garáž. Povysávať hrubé nečistoty či blato z kolies auta je podstatne jednoduchšie a rýchlejšie ako ich zametanie. Ak patríte medzi kutilov, ktorí garáž využívajú aj ako dielničku, viacúčelový vysávač vám môže byť nápomocný aj počas majstrovania. Bez problémov povysáva napríklad drevené či kovové piliny.

Viacúčelový vysávač využijú tiež domácnosti, ktoré plánujú menšiu či väčšiu rekonštrukciu. Ak ju zveríte do rúk kvalitným majstrom, tí by si po sebe mali poupratovať. Ak si ju však budete robiť svojpomocne, lepšieho pomocníka na upratovanie budete hľadať len ťažko.

Chováte doma rybičky alebo iné vodné živočíchy? V tom prípade veľmi dobre viete, že čistenie akvária je tou menej príjemnou činnosťou. V 100 litrovom akváriu je približne 100 kg vody. Vymeniť ju trvá asi dosť dlho, však? Predstavte si, o koľko sa umývanie skráti, ak vodu jednoducho vysajete. Áno, aj to dokáže mokro-suchý vysávač.

Vyberajte overené značky

Hlavným parametrom viacúčelových vysávačov je sací výkon. Čím je vyšší, tým efektívnejšie by mal vysávať. Pri výbere ale odporúčame porovnávať aj ďalšie vlastnosti vysávača. Váha, hlučnosť, systém čistenia filtra či dĺžka hadice vplývajú na komfort počas vysávania, dodávané príslušenstvo na univerzálnosť použitia. Mimoriadne praktické sú viacúčelové vysávače na batérie, ktoré umožňujú slobodný a bezpečný pohyb bez elektrického kábla.

Jednou z najdôležitejších častí vysávača je motor. Moderné motory dokážu zabezpečiť vysoký sací výkon pri nízkej hlučnosti a malej spotrebe energie. Platí však, že nie je vysávač ako vysávač. Ak chcete eliminovať riziko, že budete z vášho pomocníka sklamaní, odporúčame investovať do vysávačov overených značiek, ako sú napríklad vysávače Kärcher.