Úvod Zdravie a Štýl Kurkuma – korenie, ktoré by vám v kuchyni nemalo chýbať

Kurkuma – korenie, ktoré by vám v kuchyni nemalo chýbať

62
0
ZDIEĽAŤ
Kurkuma – korenie, ktoré by vám v kuchyni nemalo chýbať
Kurkuma – korenie, ktoré by vám v kuchyni nemalo chýbať

Korenie kurkuma sa pridáva do mnohých potravín, ale v slovenskej kuchyni sa až tak často nevyužíva. Je to veľká škoda, pretože kurkuma je veľmi zdravá a ľudskému organizmu prináša rozmanité benefity. Dúfame, že vás nasledujúce riadky presvedčia, aby ste zaradili kurkumu do svojich obľúbených receptov.

Odkiaľ sa vzala kurkuma

Kurkuma je dlhoročná rastlina merajúca približne jeden meter. Rastie predovšetkým v Južnej Ázii. Blahodarné účinky kurkumy poznali obyvatelia Indie už pred vyše 10 tisícmi rokmi. V našich končinách sa o zdravotných prínosoch kurkumy hovorí až posledných pár rokov napriek tomu, že sa využíva ako prísada do mnohých potravín, aby bol dosiahnutý ich jemne žltý farebný odtieň.

Pre niekoho môže byť kurkuma až príliš aromatická a jej chuť štipľavá. Správnou kombináciou korenín však dokážete aj vy vo svojej kuchyni vyčarovať kombinácie, ktoré budú chutiť každému členovi domácnosti. S kurkumou budú všetky vaše jedlá exotické a zdravé.

Kde všade môžete využiť kurkumu

Kurkuma v podobe BIO zmesi korenín Powerlogy Organic Turmeric sa dá využiť nielen pri varení rôznych jedál, ale dokonca aj pri pečení. Niektorí ľudia ju konzumujú ráno nalačno, pridajú si ju do granoly, do latte kávy alebo do jogurtu. Veľmi zdravý a lahodný je tiež čaj z kurkumy. Kurkumu nájdete dokonca ako prísadu čokolády.

Za vyskúšanie stojí aj kurkumová maska, ktorá pôsobí proti vráskam a zápalom. Pozor však na to, že kurkuma farbí na oranžovo, a preto jej pridajte do masky len malé množstvo.

Aké prínosy má kurkuma pre zdravie

Kurkuma je v prvom rade veľmi silný antioxidant, a preto sa často využíva na liečbu mnohých ochorení v čínskej a ajurvédskej medicíne. Anitoxidačné vlastnosti kurkumy podporujú schopnosť organizmu bojovať s voľnými radikálmi a zvyšovať vitalitu. Jej čistiace schopnosti sú vhodné na liečbu ochorení pečene.

Kurkuma sa využívaj tiež ako prostriedok na podporu správneho fungovania tráviaceho systému a pohybového aparátu. Zároveň má silné protizápalové účinky, pomáha pri hojení rán a kvasinkových infekciách. Vplýva aj na správnu funkciu mozgu a je prevenciou proti Alzheimerovej chorobe. Vďaka kurkume bude v skvelom stave taktiež vaša pokožka a bunky budú pomalšie starnúť.