Úvod Dom, byt a záhrada Túžite po kvalitnom spánku? V tom prípade zvoľte kvalitný matrac!

Túžite po kvalitnom spánku? V tom prípade zvoľte kvalitný matrac!

3912
0
ZDIEĽAŤ

Konečne ste sa rozhodli investovať do kvalitného matracu, ktorý vám zaručí kvalitný a plnohodnotný spánok počas celej noci? V tom prípade si jeho výber poriadne premyslite, keďže ide o niečo, čo vám bude slúžiť pokojne aj niekoľko rokov. Ideálna je kombinácia matracu s dobrým roštom, keďže takýmto spôsobom je možné dokonale rozložiť hmotnosť tela, skopírovať jeho tvar, poskytnúť chrbtici dostatočnú oporu a zároveň uvoľniť svalstvo. Inými slovami by sa dalo povedať, že vhodným výberom môžete zaistiť dobré spanie, a to bez bolesti hlavy či chrbtice!

Čo si všímať pri výbere matracu?

Ideálne je, pokiaľ má matrac bodovú elasticitu, čiže sa prehýba len v mieste, kde sa naň zatlačí. Pokiaľ si naň ľahnete, už od prvej chvíle by ste sa mali cítiť príjemne, pričom je dôležité, aby vás matrac nikde neomínal, a teda sa prispôsobil vášmu telu. Chrbtica musí byť v rovine, čo najlepšie spoznáte v polohe na boku. Pri výbere si všímajte najmä materiál, od ktorého závisí tvrdosť, a to veľakrát v závislosti od teploty a tlaku užívateľa. Práve tvrdosť je ďalším dôležitým kritériom, keďže každému z nás vyhovuje niečo iné. Ak teda ležíte na chrbte, bedrová oblasť sa nesmie oproti ostatným častiam tela výrazne prehýbať, inak by bol matrac až príliš mäkký. Rovnaké pravidlá platia aj v prípade, že vyberáte detský matrac.

Pružinový alebo nepružinový matrac?

Lacné matrace si vyberáme aj podľa toho, na akú podložku sú určené. Ak dáte prednosť tvrdým nepružinovým matracom, tie sa hodia najmä na nepolohovateľné lamelové rošty, pričom mäkké nepružinové matrace sú vhodné na lamelové rošty. Pružinové matrace umiestnite na pevné podložky, čím môžete zaistiť pružnejší a mäkší pocit pri spaní. Pamätajte, že výber kvalitného matracu je kľúčový, keďže práve od toho závisí, či sa vyspíte dobre alebo nie.