Úvod Uncategorized Turistická obuv: Kľúč k bezpečnému dobrodružstvu v prírode

Turistická obuv: Kľúč k bezpečnému dobrodružstvu v prírode

51
0
ZDIEĽAŤ
Turistická obuv: Kľúč k bezpečnému dobrodružstvu v prírode
Turistická obuv: Kľúč k bezpečnému dobrodružstvu v prírode

Turistická obuv je základnou súčasťou výbavy každého turistu a outdoorového nadšenca. Jej dôležitosť sa často podceňuje, ale vhodná obuv môže urobiť rozdiel medzi príjemným dobrodružstvom a nepohodlným zážitkom. Preskúmajte dôležité vlastnosti turistickej obuvi a zoberte si k srdcu naše tipy pre výber najlepšej obuvi do hôr.

Typy turistickej obuvi

V prvom rade je dôležité rozlíšiť medzi rôznymi typmi turistickej obuvi, pretože každý model má svoje špecifikácie a vhodnosť pre rôzne aktivity s ohľadom na terén.

  • Nízke turistické topánky: Tieto topánky sú ideálne pre ľahšiu turistiku a denné výlety. Ide o odľahčené a pohodlné turistické topánky. Majú nižšiu hmotnosť, čo ocenia začiatočníci a ženy. Práve dámska turistická obuv je z hľadiska váhy vyrábaná tak, aby si aj ženy mohli užiť dlhé túry.
  • Členkové turistické topánky: Topánky po členky dodávajú nohám väčšiu oporu a sú vhodné pre stredne náročné terény a dlhšie túry. Často sú vyrobené z kože alebo kombinácie kože a syntetických materiálov.
  • Vysoké turistické topánky: Turistická obuv nad členky je navrhnutá tak, aby bola ochranou pri náročných túrach a horských výstupoch. Vyznačuje sa maximálnou oporou pre celú nohu a odolnosťou voči mechanickému poškodeniu.

Priedušnosť a vodeodolnosť

Ak sa chystáte na túry, kedy budete musieť prebrodiť potok, radi chodíte na túry skoro ráno v zarosenej tráve alebo chodíte do hôr za každého počasia, overte si vodeodolnosť topánok. V tomto smere hrá úlohu membrána všitá medzi zvršok a podšívku. Jej úlohou nie je len ochrana chodidla voči vlhkosti. Dokáže odvádzať vlhkosť von, takže sa vám nohy nebudú potiť. Nadmerná vlhkosť okrem iného spôsobuje podráždenie pokožky, tvorbu plesní a pľuzgiere.

Stabilná podošva

Správna podošva vytvára enormný rozdiel pri trakcii na rôznych povrchoch. Hlboký vzor a smerovanie drážok odvádza z podošvy vodu. Hĺbka vzoru je dôležitá tiež z dôvodu priľnutia na mokrú trávu či lístie. Overte si flexibilitu podošvy. Pre komfortné chodenie sú ideálne hrubšie a mäkšie podrážky.

Aj toto je dôležité

Samozrejme, že pre výber topánok je dôležitá aj veľkosť obuvi. Skúšajte obuv v odpoludňajších hodinách, kedy je chodidlo najviac napuchnuté. Nezabudnite si na nohu natiahnuť turistické ponožky. Chodidlo musí v obuvi pevne sedieť, ale topánky nemôžu tlačiť. V prednej časti topánky je dobré mať voľný priestor na pohyb prstov. A čo cena? Nebudeme sa hrať na milionárov, no zároveň nerozumne šetriť. Drahšie turistické topánky vám vydržia viac sezón, a preto sa oplatí investovať vyššiu sumu. Zväčša ide o kožené topánky, ktoré odolajú naozaj všetkému.