Úvod Zaujímavosti Toto ste o magnetoch iste nevedeli. Tipy na využitie magnetov nielen v...

Toto ste o magnetoch iste nevedeli. Tipy na využitie magnetov nielen v domácnosti

307
0
ZDIEĽAŤ
Toto ste o magnetoch iste nevedeli. Tipy na využitie magnetov nielen v domácnosti

Magnety nás fascinujú už po stáročia. Ich sila je priam neuveriteľná a ich využitie všestranné. Magnet si našiel svoje miesto takmer v každom odvetví priemyselnej výroby, v poľnohospodárstve a používa sa bežne v nejednej domácnosti. Jeho sila tkvie v magnetickom poli, ktoré okolo seba vytvára a vďaka nemu priťahuje kovové predmety.

Fascinujúca sila magnetov

Okrem permanentného magnetu poznáme aj elektromagnet, ktorý na vytváranie magnetického poľa potrebuje elektrický prúd. Magnety sa využívajú vo viacerých oblastiach priemyslu a pri bežných činnostiach, o ktorých ani netušíte. Vymenujeme aspoň najbežnejšie využitie, ktoré denne pomáha aj vám. S permanentným magnetom sa môžete stretnúť v medicínskom prostredí. Je súčasťou prístrojov, pomocou ktorých sa poskytuje vyšetrenie nazývané magnetická rezonancia. Tento šetrný spôsob nahliadnutia do ľudského tela by nebol možný bez prítomnosti magnetu vo vnútri prístroja. Jemný magnetický prúžok máte denne v rukách prostredníctvom bankomatových kariet. Ak vám auto doslúži, dostane sa na šrotovisko, kde ho silný elektromagnet zdvihne do výšky a vloží do šrotovacieho zariadenia. Nemôžeme zabudnúť ani na najbežnejší magnet vo forme magnetky, ktorú si prinesiete ako suvenír z dovolenky. V posledných rokoch sa však do popredia dostávajú celkom iné, veľmi špeciálne magnety  – neodýmové magnety.

Neodýmová mánia

Neodýmové magnety sú jedným z druhov magnetov. Chemicky sa označujú NdFeB. Už samotné označenie vám napovie, že ide o permanentný magnet vyrobený zo zmesi neodýmu, železa a bóru. Prečo je tento magnet tak špeciálny? Predovšetkým kvôli jeho sile. Ide o doposiaľ najsilnejší vyrobený magnet. Jeho sila je desaťnásobne väčšia ako u klasického feritového magnetu. Neodýmový magnet rokmi takmer vôbec nestráca na sile, je odolný voči demagnetizácii, vyzerá veľmi efektne a vďaka ochrannému puzdru je odolný voči poškodeniu. Na svete sú neodýmové magnety necelých 40 rokov. Počas tejto doby sa stali nenahraditeľným materiálom, napríklad pri výrobe elektrických motorov. Tomuto faktu nahráva i to, že jedným z vynálezcov neodýmového magnetu bola firma General Motors. Okrem motorov nájdete neodýmový magnet v turbínach, generátoroch alebo v počítačoch. Vyrábajú sa z nich taktiež rôzne kreatívne hračky. Veľkú popularitu získali tieto magnety vďaka rôznorodému využitiu v domácnosti. Pri ich používaní sa fantázii medze nekladú, a preto vás prekvapí na čo všetko vám dobre poslúžia.

Pohrajte sa s vlastnou fantáziou a silou neodýmových magnetov

V špecializovaných obchodoch a na internete sa dajú kúpiť neodýmové magnety rôznych veľkostí, tvarov, s otvormi, samolepiace a vo viacerých farebných prevedeniach. Môžete ich použiť ako praktickú pomôcku v domácnosti alebo na zábavu.Magnetic fishing

Magnetic fishing

Radi trávite voľný čas pri vodných plochách? Chvíle relaxu môžete spojiť so zábavou vďaka silnejšiemu magnetu, ktorý využijete na aktivitu menom magnetic fishing. Pravidlá si určujete v skupine alebo sa skrátka zabavíte sami so sebou. Ak by sme v skratke chceli magnetic fishing opísať, môžeme sa držať prekladu – ide o magnetický rybolov. Obojstranný magnet s očkom zavesíte na lanko a ponoríte ho do vody. Vďaka magnetickému poľu vylovíte z vody všetko, čo je vyrobené z kovu. Niekedy môže ísť len o odpad vyhodený neporiadnymi ľuďmi a inokedy môžete natrafiť na vzácne poklady. Čo všetko sa podarilo Slovákom a Čechom nájsť pri magnet fishingu si môžete pozrieť v skupinách na Facebooku Magnet fishing Slovensko a Magnet Fishing Česká republika alebo v niekoľkých článkoch na blogu eshopu magnetfishing.sk, kde si môžete špeciálne magnety pre hľadanie pokladov aj zakúpiť. Tak čo, zaujal vás magnetický rybolov? Neváhajte a vyskúšajte si vyloviť vlastný poklad.

Magnetické stavebnice pre deti i dospelých

Každý z vás iste pozná klasické drevené stavebnice alebo populárne plastové kocky. Tieto známe hračky majú novú konkurenciu v podobe magnetických stavebníc. Stavebnice z magnetu nie sú len o bezduchom trávení voľného času, ale aj o kreativite. Je na vás aké tvary vytvoríte a aké postavičky vymyslíte. Pri stavaní využijete guľôčky rôznych farieb, ktoré sa dajú ľubovoľne spájať. Pri vašej vynaliezavej tvorbe sa iste zabaví celá rodina. Guľôčky navyše precvičia jemnú motoriku a pôsobia upokojujúco na psychiku.

Magnetické pomôcky pre celú rodinu

Neodýmové magnety môžete využiť pri rôznych opravách, pri prácach v domácnosti alebo na zábavu.

Pre domácich majstrov

Ak pripevníte magnety na skrutkovač, podarí sa vám zaskrutkovať aj najmenší klinec. Už nikdy viacej nebudete potrebovať sadu skrutkovačov, postačí vám len jeden. Magnet umiestnený na teleskopickú tyč umožní vytiahnuť z akéhokoľvek priestoru zapadnuté kovové predmety. Iste sa aj vám stáva, že neustále strácate pracovné nástroje. Vďaka jednoduchému triku budete mať všetko potrebné stále pri sebe. Stačí si magnet pripevniť na opasok alebo ho jednoducho vložiť do vrecka na pracovnej košeli. Magnet na upevnenie nástrojov sa dá nalepiť prakticky kamkoľvek. Vo svojej dielni môžete z magnetu vyrobiť držiak na skrutky a rôzne iné drobnosti.

Pre gazdinky

Magnetický držiak dobre poslúži aj vašej drahej polovičke v kuchyni. Kuchynský držiak z magnetov sa dá premiestňovať a prispôsobiť potrebám gazdinky. Dobre poslúži na odkladanie hrnčekov, chňapiek či utierok. Magnety prilepené na spodnú časť kuchynskej linky udržia poháre s kovovým vrchnákom. Všestranné magnety vyriešia neustály problém s postrácanými ihlami, špendlíkmi alebo spinkami. Vložte ich do misky, na ktorej dno z vonkajšej strany nalepíte menší a slabší magnet. Alebo len klasicky pripevnite magnety na chladničku a využite ich na uchytenie odkazov či nákupného zoznamu.neodýmový magnet

Pre deti

Deti potešíte vyrobenou magnetickou tabuľou alebo držiakom na obrázky. Z magnetov môžete vyrobiť rôzne ozdoby na závesy. Ak vás neustále trápia káble od nabíjačiek pohodené po zemi, omotajte okolo nich pružinu z pera a pripevnite káble na samolepiaci neodýmový magnet nalepený na hrane stola. Na písacom stole budete mať prehľad vďaka magnetom, ktoré k sebe pritiahnu kancelárske spinky alebo náplne do zošívačky. Takto by sme mohli pokračovať donekonečna. Stačí si zopár magnetov kúpiť a vyskúšať, čo všetko dokážu.