Úvod Dom, byt a záhrada Dokonalá pergola. Viete, ako ju vybrať a aké vybavenie k nej dokúpiť?

Dokonalá pergola. Viete, ako ju vybrať a aké vybavenie k nej dokúpiť?

224
0
ZDIEĽAŤ
Dokonalá pergola. Viete, ako ju vybrať a aké vybavenie k nej dokúpiť?

Záhrady pri rodinných domoch môžu mať úžitkovú alebo relaxačnú funkciu. V posledných rokoch vyhráva relax, a preto sa neoddeliteľnou súčasťou záhrad stávajú terasy. Spôsobov tienenia a ochrany terás je nespočet. Jednou z veľmi obľúbených možností sú záhradné pergoly. Vyzerajú úžasne a spĺňajú všetky požiadavky pre ničím nerušený oddych.

Prečo vám na terase nesmie chýbať pergola

Ak sa práve nachádzate vo fáze, kedy ste dostavali dom a riešite exteriérové časti, skôr či neskôr určite príde na rad otázka zastrešenia alebo tienenia terasy. Niektorí ľudia dávajú prednosť plnému krytiu a rozhodnú sa pre zimnú záhradu.

Iní sú za klasické zastrešenie a zvyšok ľudí sa uspokojí s namontovanou markízou. Z hľadiska funkčnosti a estetiky jednoznačne vyhráva pergola.

Z hľadiska funkčnosti a estetiky jednoznačne vyhráva pergola

Dôvodov prečo sa rozhodnúť pre pergolu je veľa, no na prvom mieste je finančná stránka. Základné modely pergol sú finančne dostupné a umožňujú postupné dokúpenie bočného tienenia, presklenia a iných doplnkov. Zároveň ide o veľmi efektne pôsobiaci architektonický prvok, ktorý upúta na prvý pohľad a dodá záhrade poslednú bodku k dokonalosti. Prepojenie domu so záhradou pomocou pergoly znamená vytvorenie miesta pre oddych a spoločné chvíle strávené s rodinou.

V prípade, že sa rozhodnete pre pergolu so zastrešením, budete si môcť užívať terasu takmer po celý rok.

Podľa akých kritérií je potrebné vyberať pergolu

Pergoly podľa veľkosti a umiestnenia

Pergoly môžu tvoriť zastrešenie terasy, ktorá je priamo prepojená s domom, alebo stáť voľne v záhrade. Voľne stojace pergoly slúžia skôr ako okrasný prvok v záhrade. Dajú sa skvele prepojiť s prírodou a okolitými rastlinami. Najlepšie sa v ich blízkosti vynímajú popínavé rastliny.

Pergoly, ktoré nie sú opreté o stenu domu môžu slúžiť aj ako prirodzené predelenie oddychovej a úžitkovej časti záhrady. Najviac preferované sú pergoly prepájajúce dom, terasu a záhradu. Tieto pergoly sú jednou stranou ukotvené o stenu domu. Chránia nielen terasu, ale aj samotný dom. Pergoly by mali byť vysoké minimálne 2,5 metra a ich veľkosť závisí od veľkosti terasy resp. pri voľne stojacich od vašich požiadaviek.

Pergoly podľa možnosti využitia počas celého roka

Z praktického hľadiska vám odporúčame bioklimatickú pergolu (napr. PLACEO). Tento typ pergoly umožňuje prispôsobovať sedenie na terase rôznym výkyvom počasia. Bioklimatická pergola totiž disponuje pohyblivými lamelami, ktoré sa dajú otáčať rôznym smerom.

Vďaka tejto technickej vychytávke ochránite priestor pod pergolou pred snehom, vetrom a UV žiarením. Majitelia bioklimatických pergol volia často ako doplnok k nim bočné presklenie. Sklenené posuvné dvere sú veľmi praktické a umožňujú využívanie priestoru terasy od skorej jari až do neskorej jesene. Druhou možnosťou je montáž screenových ZIP roliet, ktoré sú veľmi pevné, chránia priestor pred prudkým vetrom, majú termoregulačnú funkciu, zabraňujú prieniku prachu a odolávajú aj dažďu.

Vďaka screenovým roletám ste chránení pred pohľadmi cudzích ľudí, a zároveň máte výhľad do exteriéru. Lacnejším variantom ku bioklimatickým pergolám sú pergoly zastrešené sklom alebo polykarbonátom. Sklenené zastrešenie je možné vybaviť posuvnou markízou, ktorá plní tieniacu funkciu. Veľmi praktickou možnosťou sú pergoly s posuvnou strechou.

Pergoly podľa materiálu použitého na ich výrobu

Na výrobu pergol sa využíva drevo, hliník alebo oceľ. Mnohí ľudia preferujú drevo ako prírodný materiál. Nie je to zlá voľba, ale o drevo sa treba starať a jedine pravidelná údržba zabezpečí jeho dlhú životnosť. Dreveným pergolám by ste mali dať prednosť v otvorenom priestore v záhrade, kde sa iný materiál nebude tak dobre vynímať.

Pre výstavbu pergol sú najvhodnejšie druhy dreva smrek alebo dub. Drevo je potrebné raz do roka impregnovať nátermi alebo lakom. Oveľa pevnejšie a stálejšie sú pergoly vyrobené z ocele alebo hliníka.

Oba materiály sú veľmi stabilné. Hliník sa však tlačí stále viac do popredia, pretože ide o materiál, ktorý vydrží naozaj celý život. Nikdy nestratí svoj tvar, je pevný, odoláva každému počasiu a je bezúdržbový. Hliníkové pergoly sa pomocou povrchových úprav dajú prispôsobiť akýmkoľvek dizajnovým požiadavkám.

Vybavenie terás krytých pergolou pre maximálny relax

Terasy chránené pergolou môžete využívať naozaj na rôzne účely. K tomu, aby sa stal priestor polyfunkčný, budete potrebovať zopár doplnkov. Veľmi dôležité je osvetlenie. Vďaka svetlu si užijete večierok či posedenie s priateľmi aj po zotmení. Efektívne a praktické je LED osvetlenie.

Zvoliť môžete klasické lampičky s LED žiarovkami umiestnené na stene alebo rôzne formy LED pásov. Tie sa dajú nalepiť kamkoľvek a dotvoria atmosféru pri každej príležitosti. LED pásy s vyšším krytím môžete umiestniť dokonca do vonkajších častí terasy, okolo chodníka, do kvetináča, na strom alebo po obvode bazéna.Vybavenie terás

Niektorí ľudia využívajú priestor pod pergolou na vytvorenie letnej kuchyne, v ktorej nemôže chýbať záhradný gril. Tú pravú atmosféru pripomínajúcu opekanie z detstva zažijete vďaka keramickému grilu na drevené uhlie. Pre praktických ľudí sú určené plynové a elektrické grily. Terasa by nebola terasou bez záhradného nábytku.

Záhradný nábytok už našťastie vyzerá celkom inak ako pred rokmi. Klasiku, ktorú poznáme zo starých filmov, nahradili nové materiály a dizajny. Ak chcete ušetriť, môžete si kúpiť klasický plastový nábytok. Ukrátite sa však o pôžitok z pohodlného sedenia. Na terasy pod voľne stojace pergoly sa hodí drevený alebo ratanový nábytok.

Záhradný nábytok Oba materiály sú odolné za predpokladu, že zvolíte drevený nábytok vyrobený z teaku. Teakové drevo netreba ošetrovať a vyzerá dobre aj po rokoch. Ratanový nábytok z umelého ratanu neprekvapí dážď, sneh, vysoké a ani nízke teploty. Dokonca ho môžete nechať celý rok voľne stáť na záhrade. Pod zastrešené pergoly si zaobstarajte záhradný nábytok podľa vášho vkusu bez toho, aby ste museli prihliadať na druh materiálu. Dopriať si môžete rôzne typy hojdačiek, sedačiek, lehátok alebo trendových setov.