Úvod Zaujímavosti Snowboarding ako aktivita plná zaujímavých benefitov

Snowboarding ako aktivita plná zaujímavých benefitov

62
0
ZDIEĽAŤ
Snowboarding ako aktivita plná zaujímavých benefitov
Snowboarding ako aktivita plná zaujímavých benefitov

Snowboardovanie predstavuje jeden z najzábavnejších športov na svete, možno aj preto je také náročné zvládnuť túto športovú disciplínu. V príslušnom článku sa pozrieme na jednotlivé zdravotné benefity (ako fyzické, tak aj psychologické/mentálne), ktoré aj vy môžete získať, pokiaľ sa rozhodnete pravidelne snowboardovať.

Na Slovensku máme množstvo hôr s krásnymi výhľadmi, ktoré si môžete vychutnať a následne zjazdiť dole na snowboarde (alebo si môžete len vybehnúť na kopec za dedinu a zjazdiť si ho pár krát hore dole). Aj preto veríme, že pokiaľ vás tento článok nakopne smerom k vyskúšaniu snowboardovania, možností na jeho realizáciu budete mať dostatok.

Fyzické zdravotné benefity snowboardingu

Tak, ako každá pohybová aktivita, aj snowboardovanie prináša rôzne benefity v oblasti fyzického zdravia.

Diéta? Radšej šport!

Samozrejmosťou je, že pokiaľ vykonávate nejaký pohyb, tak spaľujete kalórie a chudnete. Pri pozorovaní bolo zistené, že pri snowboardovaní dokážete spáliť až 600 kalórií za jednu hodinu (v priemere to je 450 kalórií). Zároveň pri takejto spotrebe budete potrebovať veľa energie, tým pádom si nemôžete dovoliť nezdravé jedlá, čo vám opäť pomôže so zdravou životosprávou.

Pevné kosti, sú dobré kosti

Snowboard zaťažuje vaše kolená, členky a chodidlá, čo vám následne pomôže posilniť kĺby a kosti vo vašich nohách. Súčasne vďaka tomu predídete osteoporóze a iným možným problémom s kolenami. Výhodou je, že pevné kĺby a kosti vám pomôžu aj pri iných športových aktivitách, ako napríklad cvičenie, behanie, plávanie a podobne.

Psychologické/Duševné zdravie benefity snowboardingu

Samozrejme, že fyzické prínosy sú ľahko rozpoznateľné, ale väčšina z nás zabúda alebo prehliada psychologické benefity snowboardovania.

Recept na šťastie?

Prostredníctvom štúdií bolo preukázané, že počas snowbaordovania vaše telo uvoľňuje väčší objem hormónov – konkrétne sa jedná o endorfíny, neurochemické látky, ktoré sú zodpovedné za pocit šťastia a vnútornej pohody. Vonkajšie aktivity vo všeobecnosti pomáhajú zvýšiť dobrú náladu a znižujú úzkosť. Pokiaľ ste teda v strese, hor sa na kopec a bude to lepšie!

Pozor! Pozor-nosť

Počas snowboardovania musíte spracovať veľké množstvo informácií – čo sa nachádza pred vami, ako rýchle idete, kedy a ako zatočíte, ako prudký je spád… Celkom slušný mentálny tréning, ktorý posilňuje vašu koncentráciu vďaka tomu, že ste vystavený takýmto situáciám.