Úvod Automagazín Jazdiť bezpečne počas zimy nie je až taká veda

Jazdiť bezpečne počas zimy nie je až taká veda

197
0
ZDIEĽAŤ
Jazdiť bezpečne počas zimy nie je až taká veda
Jazdiť bezpečne počas zimy nie je až taká veda

Menej skúsení šoféri počas zimy nechávajú vozidlo radšej v garáži. A keď napadne sneh, nenapadne ich ani naštartovať. Obavy zo zasnežených ciest sú na mieste, ale ak budete dodržiavať zopár pravidiel, nemusíte sa o svoju bezpečnosť obávať.

Na ktoré riziká je potrebné dávať pozor

Počas zimy častejšie dochádza ku kolíziám, pretože brzdná dráha vozidla sa na zasneženej a zľadovatenej vozovke predlžuje. V prípade rýchlosti vyššej ako 80 km/h ide o desiatky metrov. Extrémne riziko šmyku vám hrozí predovšetkým v horách. Preto si na cestu do hôr vždy zoberte snehové reťaze. Nielen malé osobné vozidlá by mali myslieť na túto bezpečnostnú pomôcku. Predávajú sa reťaze na SUV 4×4 a taktiež reťaze na dodávky, myslite na to, keď vyrazíte s väčším vozidlom na cesty. Absolútne nemysliteľná je jazda na letných pneumatikách počas zimy, je to čistý hazard so životom. Aby ste neboli v časovej tiesni a nebadane nešliapali viac na plynový pedál, cestu si vždy plánujte vopred. Sledujte predpoveď počasia a na jazdu si vyčleňte o polovicu viac času. Automobil pred jazdou poriadne očistite, a to nielen zorné pole vodiča, ale aj zvyšok skiel a zrkadlá. Nezabudnite ani na strechu vozidla. Jazdite s plnou nádržou a vo vozidle by vám nemali chýbať nielen snehové reťaze, ale tiež teplé deky, ťažné lano, štartovacie káble a lopata.

Zopár pravidiel pre bezpečnú jazdu

Pri rozjazde motor zahrievajte pomaly a v snehu by ste nemali auto dávať do pohybu pri vyššom prevodovom stupni ako je dvojka. Na ceste majte vždy prehľad. Zapnite všetky svetlá, dodržujte odstupy a obzvlášť obozretní buďte, keď vidíte na ceste otáčajúce sa vozidlo údržby. Vždy jazdite pomalšie a hlavne plynulo, aby ste nemuseli prudko brzdiť. Dávajte si tiež pozor pri jazde do zákrut, nebrzdite až v samotnej zákrute, ale v dostatočnom predstihu. Šmyk vám hrozí aj v prípade, keď vychádzate z vyjazdených koľají. Ak sa do šmyku dostanete, nikdy nebrzdite, ale zošliapnite spojku a kolesá otočte do smeru šmyku. Pri šmyku zadných kolies natočte kolesá tým smerom, kam sa pohybuje zadná časť automobilu. Samostatnou kapitolou je parkovanie. Pri parkovaní nezaťahujte ručnú brzdu. Ak parkujete smerom do kopca, zaraďte jednotku. A ak smerom z kopca, spiatočku. Snažte sa auto odstaviť mimo hlavných ťahov, aby vás nezahádzalo snehom cestárske vozidlo. Predné sklo automobilu chráňte fóliou proti námraze.