Úvod Zdravie a Štýl Skryté superschopnosti rastlín – ako pôsobia na naše telo a myseľ

Skryté superschopnosti rastlín – ako pôsobia na naše telo a myseľ

1482
0
ZDIEĽAŤ

Matka príroda je najlepší lekár a poskytuje nám všetko, čo potrebujeme. Nikto nepochybuje o tom, že ovocie a zelenina, orechy a semená obsahujú celý rad vitamínov, minerálov a unikátnych živín, liečivé účinky rastlín sú ale často prehliadané. Vo všetkých kútoch sveta miliardy ľudí denne používajú byliny a kvety pre ich úžasné liečivé a regeneračné schopnosti. Ako nám rastliny môžu pomôcť?

VIAC AKO 5000 ROKOV HISTÓRIE

Rastliny sa kvôli ich superschopnostiam a liečivým účinkom používali odpradávna. Staroveké čínske texty a egyptské papyrusy popisujú medicínske použitie rastlín ešte v období 5000 rokov pred naším letopočtom. Domorodé kultúry Afriky a Ameriky používali rôzne rastliny počas obradných rituálov, v iných končinách sa rozvinuli tradičné lekárske systémy ako Ajurvéda a tradičná Čínska medicína, ktoré využívali terapie rastlinami. A dnes výskumní pracovníci zisťujú, že ľudia po celom svete v skutočnosti používali rovnaké alebo podobné rastliny na rovnaké účely.

Prví známi liečitelia, ktorí využívali silu rastlín pochádzajú z obdobia spred viac ako 5000 rokov pred Kristom. Najstarší nám známy súpis liečivých bylín pochádza z Číny z obdobia troch tisícročí pred naším letopočtom a vychádza zo starodávnych postupov, ktoré boli v tej dobe používané a mnohé z nich sa praktizujú dodnes. Starí Gréci a Rimania boli tiež preslávenými bylinkármi, ktorí cestovali so svojimi armádami, aby šírili bohaté znalosti o bylinách po celom svete.

NOVODOBÉ VÝSKUMY

Na začiatku 19. storočia sa začali využívať pokročilejšie metódy chemickej analýzy a vedci začali extrahovať, merať a izolovať aktívne zložky jednotlivých rastlín. Zrodil sa farmaceutický priemysel, v ktorom sa vo vysokej miere používajú rastliny aj v súčasnosti. Fytoterapia zažíva svoj boom a záujem o liečivé rastliny rastie, pretože ich efektivita bola v mnohých výskumoch jednoznačne preukázaná. Prírodné postupy liečenia založené na liečivých účinkoch rastlín sú dnes veľmi populárne a záujem o ne rastie.

LIEČIVÉ RASTLINY POUŽÍVANÉ PO CELOM SVETE

V tomto článku vám predstavíme 10 bežne dostupných rastlín, ktoré majú  na našu myseľ a naše telo silný liečivý efekt, mnohými sa obklopujeme kvôli ich čistiacim schopnostiam (zbavujú vzduch v miestnosti od bežných organických látok). Sú známe po celom svete, spoznajte ich rozsiahle terapeutické účinky aj vy.

  • LEVANDUĽA

Najväčším prínosom levandule je jej schopnosť upokojiť myseľ a navodiť stav relaxácie. Pozitívne vplýva na centrálny nervový systém a uvoľňuje nervové napätie. Výskum preukázal, že používanie esenciálneho oleja z levandule dokáže zmierňovať stavy úzkosti, depresie a nespavosti. Levanduľa je prírodné antiseptikum a je prospešná aj pri bolesti zubov, predovšetkým vo forme aromaterapie.

  • ROZMARÍN

Rozmarín je jednou z najstarších liečivých bylín. Listy a kvety sa oddávna používajú na zlepšenie pamäte. Už v antickom Grécku nosili študenti rozmarínové vence, aby im počas obdobia skúšok zlepšovali mentálnu výkonnosť a pozornosť. Použitie rozmarínu v aromaterapii významne zrýchľuje rýchlosť spracovania informácií, zlepšuje pamäť, pozornosť a ostražitosť. Taktiež posilňuje imunitný systém.

  • GARDÉNIA

Gardénia zmierňuje stres a nervozitu, lieči depresiu a nespavosť, povzbudzuje produktivitu.  Potláča bolesť, infekcie močového mechúra, krvácavosť, rakovinu, zápchu, diabetes, horúčku, chrípku a vírusové ochorenia, ochorenia žlčníka, reumatoidnú artritídu, poruchy pečene a pankreasu, príznaky menopauzy, znižuje cholesterol a vysoký krvný tlak. Používa sa aj ako antioxidant, znižuje opuchy a posilňuje imunitný systém.

  • VALERIÁN

Táto úžasná bylinka, najmä jej koreň, pomáha zmierňovať a liečiť bolesť. Je to jedna z kúzelných rastlín, ktorá má utišujúce až sedatívne vlastnosti. Upokojuje nervy, znižuje napätie, rieši problémy s nespavosťou a celkovo pôsobí utišujúco.

  • JAZMÍN

Jazmín sa používa ako čaj alebo ako roztok na rôzne liečebné účely – pri bolestiach hlavy, podráždenosti, úzkostiach, depresiách, úpale a prehriatí, pri sexuálnych problémoch a problémoch s maternicou, lokálne na slnkom spálenú pokožku a vyrážky, na kurie oká. Známe je tiež využitie jazmínu ako afrodiziaka.

  • ZELENEC

Čistiace účinky tejto rastliny, bežnej v mnohých domácnostiach, sú fenomenálne. Ničí patogénne baktérie, choroboplodné mikróby a škodlivé látky, čo z neho robí efektívnu čističku vzduchu. Pohlcuje toxíny, oxid uhoľnatý, čpavok, benzén aj dusík, zmierňuje alergie a pľúcne ochorenia. Táto rastlinka by mala mať svoje miesto v každej detskej izbe aj spálni.

  • PALMA ARECA

Podobne ako zelenec, aj palma areca skvele čistí ovzdušie a podľa výskumu je ôsmou najúčinnejšou rastlinou odstraňujúcou formaldehyd. Nielenže skvele vyzerá, ale je aj výkonným prírodným zvlhčovačom vzduchu.

  • LOPATKOVEC

Lopatkovec by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Vytvára zdravšie prostredie a jeho pestovanie je nenáročné. Odstraňuje toxické látky z ovzdušia ako aj splodiny fajčenia. Vďaka svojim čistiacim účinkom je vhodné pestovať ho v obývačke, kuchyni, spálni aj kancelárii.

  • ALOE

Aloe má neuveriteľnú schopnosť zmierňovať nevoľnosť, zlepšuje trávenie a funkciu čriev, čistí hrubé črevo a celý zažívací trakt. Číra tekutina v listoch je plná vitamínov, enzýmov a aminokyselín a jej vnútorné užívanie tlmí zápaly a zvyšuje okysličenie krvi. Tento sukulent čistí vzduch od formaldehydu a pre nás hodnotný kyslík uvoľňuje predovšetkým v noci – preto je ideálny do spálne.

  • BREČTAN POPÍNAVÝ

Užívanie brečtanu si v ľudovom liečiteľstve vyžaduje zvýšenú opatrnosť, pretože vo vyšších dávkach je toxický. Preto sa viac využíva v lekárstve na podporu vykašliavania, pri astme, prechladnutí, zápaloch slizníc, zvonka na vyrážky, hemoroidy, bolesti kĺbov. Ak ho budete pestovať v domácnosti, skvele prečistí vzduch, je nenáročný a vždyzelený.

Zdroj: ShopAlike