Úvod Dom, byt a záhrada Kedy je vhodné strihať živý plot?

Kedy je vhodné strihať živý plot?

152
0
ZDIEĽAŤ
Kedy je vhodné strihať živý plot?

Voľne rastúci živý plot je krásnym doplnkom záhrady. Musíte však rátať s tým, že si vyžaduje pomerne náročnú starostlivosť, a tou je pravidelné strihanie živého plotu. Kedy strihať živý plot, aby ste sa mohli tešiť zo skutočne hustého a krásneho porastu?

Živý plot strihajte podľa druhu rastliny

Každý živý plot sa strihá v inom čase a v inej frekvencii, a to v závislosti od druhu, ktorý ste si vysadili. Povedzme si preto o tých najčastejších druhoch živých plotov a o tom, kedy sa strihá živý plot:

  1. Tuje strihajte až vtedy, keď dosiahnu požadovanú výšku. Ak teda chcete mať živý plot vo výške napríklad 2 metre, tuje ostrihajte až vtedy, keď dosiahnu túto výšku.
  2. Ihličnany. Ich údržba je menej náročná. Stačí ich strihať len v prípade, keď sa vám nepáči ich tvar. Ak ich už budete strihať, nechajte to na obdobie, kedy rastú mladé výhonky.
  3. Listnaté živé ploty. Listnaté živé ploty ako hrab alebo vtáčí zob v prvom roku nechajte rozrásť a strihajte len nerozvetvené konáre, aby sa rozkošatili. V ďalších rokoch už môžete takéto listnaté živé ploty strihať pravidelne, aj dvakrát ročne.
  4. Živé ploty kvitnúce na jar. Patrí sem napríklad orgován, zlatý dážď, či dulovec. Strihajte ich po odkvitnutí, teda v máji alebo júni.
  5. Živé ploty kvitnúce v lete. Z nich sú obľúbené napríklad ibišteky, či budleja. Strihajte ich koncom zimy alebo v predjarí, teda od februára do marca. Vždy predtým, ako začnú rašiť.

Čím strihať živý plot?

Na strihanie živého plotu si vyberte vhodné pomôcky. Ako strihač živých plotov dokonale poslúžia napríklad klasické záhradnícke nožnice, prípadne teleskopické nožnice, s ktorými dosiahnete aj do výšky. Ak si chcete prácu uľahčiť, zaobstarajte si plotostrih. Sú to vlastne elektrické alebo benzínové nožnice na živé ploty, s ktorými bude práca nielen jednoduchšia, ale aj omnoho rýchlejšia.