Úvod Dom, byt a záhrada Rekonštrukcia okien a dverí, ktoré som kúpil lacno z Hornbachu

Rekonštrukcia okien a dverí, ktoré som kúpil lacno z Hornbachu

1040
0
ZDIEĽAŤ

Poznáte to? Chcete ušetriť, kde sa len dá. A tak sa pri nákupoch pozeráte najmä na cenu. No nie vždy sa to musí vyplatiť a ako sa vraví, lacné veci sa vedia niekedy poriadne predražiť. Podobne je to aj s oknami. Kúpili ste si lacné okná, napríklad aj z Hornbachu, no akosi to nie je to pravé orechové? Aké problémy s nimi môžu nastať a ako ich riešiť?

Problémy s lacnými oknami. Čo s tým?

Ak ste si aj vy kúpili lacné a menej kvalitné okná, možno ste to už oľutovali. Niekedy sa naozaj neoplatí pri výbere okien pozerať len na cenu. Veď okná by vám mali slúžiť desaťročia alebo dokonca doživotne. Tak prečo nezainvestovať do kvality? S lacnými oknami môžete mať napríklad tieto problémy:

  1. Okná škrípu a ich kovové časti černejú. Ak počujete pri otváraní okien škrípavý zvuk a kovania okien postupom času černejú, je potrebné ich premazať. Použite klasickú technickú vazelínu alebo olej a namažte všetky kovové časti. Takáto pravidelná údržba nielenže odstráni škrípanie, ale aj zabráni predčasnému opotrebeniu okna.
  2. Okno sa nedá poriadne zavrieť, po otvorení máte problém znovu ho zatvoriť. To znamená, že krídlo okna je akoby spadnuté a je potrebné ho nastaviť, respektíve pridvihnúť. Ako na to? Odstráňte krytku spodného rohového pántu, teda vpravo dole, respektíve vľavo dole (podľa toho, ktoré krídlo okna je otváracie a s ktorým máte problém). Po odstránení krytky zbadáte skrutky, ktoré môžete s použitím imbusového kľúča buď povoliť a okno tak spustiť alebo utiahnuť a okno tak pridvihnúť. Ak máte problémy so zatváraním okna, musíte ho pridvihnúť utiahnutím skrutky.
  3. Kľučka okna je uvoľnená, respektíve sa pretáča dookola. S najväčšou pravdepodobnosťou je poškodená a budete ju musieť vymeniť. Odsuňte plastovú krytku pri kľučke a zbadáte skrutky. Tie môžete uvoľniť a kľučku tak vybrať a vymeniť ju.
  4. Okno po zatvorení poriadne neprilieha o rám. Vzniká škára, cez ktorú cítite prievan. Znamená to nedostatočný prítlak okna o rám. Prítlak je nastaviteľný. Otvorte krídlo okna a v miestach nad kľučkou zbadáte skrutku, ktorú je možno pritiahnuť a zvýšiť tak prítlak alebo naopak uvoľniť. Uvoľnenie prítlaku sa používa napríklad v lete na permanentné vetranie.

Aj keď sú tieto menšie problémy s lacnými oknami rýchlo riešiteľné, častokrát pri kúpe lacných okien nastávajú vážnejšie problémy, ktoré doma nevyriešite a musíte okno reklamovať. Preto sa pri kúpe okien vždy radšej obráťte na spoľahlivého dodávateľa.