Úvod Automagazín Prečo nie je rozumné ponechať si na leto zimné pneumatiky

Prečo nie je rozumné ponechať si na leto zimné pneumatiky

2049
0
ZDIEĽAŤ

Je múdre používať zimné pneumatiky v priebehu celého roka? Táto myšlienka napadne mnohých vodičov, jej realizácia sa však neodporúča. Z dlhodobého hľadiska vás to bude stáť viac peňazí ako ich výmena, plus ohrozujete výkon vášho vozidla na ceste. Práve z tohto dôvodu výrobcovia pneumatík ponúkajú rôzne druhy na rôzne obdobia, v závislosti na štýle jazdenia a nárokov na výkon. Ak vás obťažujú opakované návštevy pneuservisu na začiatku a na konci zimy, zadovážte si dve sady kolies (disky s nahodenými pneumatikami), ktoré si prehodíte aj sami.

ZIMNÉ PNEUMATIKY

Zimné pneumatiky poskytujú zvýšenú trakciu v extrémnom chlade, na ľade, na snehu, v čľapkanici. Guma, z ktorej sú vyrobené je mäkšia, vďaka čomu sa lepšie prispôsobuje vozovke aj pri extrémne nízkych teplotách. Dezén zimných pneumatík je hlbší a má špeciálny vzor, čo neporovnateľne zvyšuje bezpečnosť jazdy.

PREČO PREZUŤ AUTO DO LETNÝCH PNEUMATÍK

Ak jazdíte na zimných pneumatikách v lete, nepotrebujete hlboký dezén nutný pre zvýšenie trakcie na ľade a snehu. Tu je niekoľko ďalších dôvodov prečo nahodiť letné pneu:

Zimné pneumatiky sa v teplom počasí a na suchej vozovke rýchlejšie opotrebúvajú.

Gumový materiál behúňa zimnej pneumatiky je mäkší ako v prípade letnej alebo celoročnej. Mäkká guma, ktorá zvyšuje priľnavosť v zime sa v teplom počasí a na suchej vozovke opotrebí oveľa rýchlejšie. Ovplyvnené sú aj jazdné vlastnosti vozidla – ovládanie vozidla sa zhoršuje, brzdná dráha sa predlžuje (podľa testov až o 20%), valivý odpor je vyšší (spotreba pohonných hmôt stúpa), hlučnosť počas jazdy je vyššia. Ak sú jarné teploty dlhodobo nad 7 stupňov Celzia, je čas vymeniť zimné pneumatiky za letné. Zmes letných pneumatík je prispôsobená jazde aj vo vysokých teplotách, je tvrdšia a preto sa opotrebúva omnoho pomalšie.

Pokles výkonu

V teplom počasí neposkytujú zimné pneu rovnaké jazdné vlastnosti ako letné. Pri rýchlom manévrovaní počas jazdy sú zimné pneu príliš mäkké a poddajné. Aj keď jazda na zimných gumách v lete nie je tak nebezpečná ako na letných v zime, včasné prezutie na letné je aj ekonomickým rozhodnutím.

LETNÉ PNEUMATIKY

Ponuka letných pneumatík na trhu je veľmi široká – od rôznych výrobcov, s najrôznejšími dezénmi, v rozmanitých cenových reláciách. Pneumatiky renomovaných značiek si veľmi dobre vedú v náročných testoch a ich kúpu určite neoľutujete. Výborný pomer ceny a kvality prináša aj český výrobca v podobe letných pneumatík Barum Brillantis 2, ktoré sú zárukou pokojnej jazdy pri rôznych podmienkach.

LETNÉ PNEUMATIKY NA SUCHOM A MOKROM POVRCHU

Letné pneumatiky sa výborne prispôsobia vozovke či pečie slnko alebo silno prší. Ich behúň je vyrobený z gumy, výplne a prídavných látok, ktoré im poskytujú skvelú priľnavosť aj na mokrom povrchu. Táto zmes im dodáva aj dostatočnú tuhosť, aby držali svoj tvar aj pri vysokých teplotách okolia. To udržiava valivý odpor na minime aj na rozpálenej vozovke.

Vzor dezénu letných pneu je v porovnaní so zimnými zvyčajne plytší, s rovnejšími drážkami, s masívnejším a súvislejším rebrovaním, aby bolo čo najviac materiálu v neustálom kontakte s vozovkou. Výsledkom týchto vlastností je lepšia stabilita počas zatáčania, lepší brzdný účinok, kratšia brzdná dráha a vynikajúca akcelerácia. Najpoužívanejší je behúň s asymetrickým a smerovým dezénom, vzájomná výmena kolies na aute je preto limitovaná.