Úvod Zdravie a Štýl Prečo by ste mali vymeniť sladené nápoje za vodu

Prečo by ste mali vymeniť sladené nápoje za vodu

365
0
ZDIEĽAŤ

Nie je nič lepšie ako vychutnať si chladenú kolu v horúci letný deň, pomyslia si mnohí. Iní si zase nevedia predstaviť obed alebo večeru bez pohára sladeného nápoja. Niektorí takéto výrobky dokonca pijú od smädu na dennej báze. Málokto si však uvedomuje, že obyčajná plechovka koly obsahuje až desať kociek cukru, alebo, že takéto množstvo cukru značne škodí ľudskému telu. Prečo je pitie sladených nápojov zlozvyk, ktorého by ste sa mali čo najrýchlejšie zbaviť? Prečo by ste mali piť vo väčšej miere práve čistú vodu? Odpovieme si v tomto článku.

Určite viete, že sladené nápoje kazia zuby. Je to preto, lebo cukor v nich obsiahnutý živý baktérie, ktoré máte v ústach, a tieto následne vylučujú kyselinu, ktorá narúša povrch zuba. To, že väčšina sladených nápojov obsahuje rôzne formy kyselín zubom taktiež nepomáha. Ak sa rozhodnete vyradiť tieto nápoje zo svojho jedálnička, prospejete tým nielen svojim zubom, ale aj celej ústnej dutine.

Ďalším obrovským problémom, ktorý sladené nápoje podporujú a vytvárajú, je obezita. Priberanie nepriaznivo pôsobí na srdce, spôsobuje vysoký krvný tlak a v neposlednom rade aj cukrovku. Áno, mnohé sladené nápoje chutia dobre, veď to je aj ich účel, no smäd nimi neuhasíte. Preto radšej siahnite po vode, podobne ako to robia mnohí vrcholoví športovci, napríklad futbalisti. Jedným z najväčších zástancom pitia výlučne vody je, podľa mnohých najlepší futbalista sveta, Cristiano Ronaldo. Ten okrem vody a ranného stopercentného džúsu nepije nič iné. Pravidelne a poctivo trénujúci športovci, ktorí jedia zdravé potraviny a pijú vodu, podobne ako Ronaldo, dosahujú lepšie výsledky ako ostatní. Takýto hráč potom motivuje nielen obyčajných ľudí, ale aj svojich spoluhráčov, ktorí sa zlepšujú spolu s ním. Takto poskladaný tím je potom favoritom, keď vo futbale dôjde na športové tipy. Profesionálneho atléta si môžete za vzor zvoliť aj vy. Skúste kopírovať jeho zmýšľanie smerom k potravinám a nápojom, dosiahnite vysnívanú formu a telesné zdravie. Začnite piť vodu.

Prečo práve voda? Táto zázračná tekutina, ktoré nie je nič viac ako obrovské množstvo molekúl zložených z jedného atómu kyslíka a dvoch vodíka, slúži ako palivo pre ľudský organizmus. Skúste si dať dva obyčajné alebo jeden veľký pohár vody v prvých minútach po zobudení a uvidíte, ako sa vaše telo rozbehne. Nepili ste celú noc, treba zameškať zanedbané. Ak sa vám toto ráno podarí, tak je veľká pravdepodobnosť, že budete piť aj počas dňa. Chce to len trpezlivosť a pevnú vôľu. Bez tej by sa ani športovci nestali najlepšími. Pravidelné pitie vody prospeje vašej koži, obličkám a celkovo zlepší funkcie vášho tela. Budete sa cítiť energickejší, v lepšej nálade a budete mať väčšiu chuť do športových aktivít. Presne tak, ako to robia aj športovci – dodržiavajú svoje zásady, cvičia, trénujú, pijú vodu a zdravo sa stravujú, čo ich v konečnom dôsledku poháňa v nasledujúcich tréningoch.

Ľudské telo tvorí zo šesťdesiatich percent voda, krv až z deväťdesiatich. To znamená, že by ste mali prijímať to, čo evidentne vaše telo potrebuje nielen k svojmu chodu, ale aj k životu. Máte cez deň pocit únavy, nechce sa vám do športu alebo priberáte? Skúste sa zamyslieť, či pijete dostatok vody.