Úvod Zdravie a Štýl Čo by ste mali vedieť o krmive pre psov

Čo by ste mali vedieť o krmive pre psov

431
0
ZDIEĽAŤ

V súčasnosti nájdete v ponuke veľké množstvo krmív pre vašich štvornohých miláčikov. V tomto článku preto skúsime zjednodušiť výber tým, že sa zameriame na fakty, nad ktorými je potrebné pri výbere krmiva pouvažovať.

Netreba zabudnúť, že predkom psov sú vlci, ktorí patria medzi mäsožravce a majú spoločný tráviaci systém, určený najmä na trávenie barf, teda surového mäsa.

Sledujte obsah mäsa a bielkovín živočíšneho pôvodu

Ak nezabudnete na to, že pes je mäsožravec, základom pri výbere krmiva je kúpa mäsovej a živočíšnej zložky v krmive. Netreba si pomýliť krmivo so živočíšnou zložkou s pojmom obsahu bielkovín. Tie totiž môžu pochádzať aj z rastlín a sú pre psa horšie stráviteľné a menej užitočné. Všímajte si zložky bielkovín ako je mäso, tuk, vajce a ďalšie.

Vyhýbajte sa obsahu vedľajších produktov živočíšnej výroby

Nevyberajte krmivo pre psov, ktoré obsahuje „vedľajšie produkty živočíšnej výroby“ a ďalšie nejasné pôvody mäsa. Ak je napr. na krmive uvedený výraz „hydinová múčka“, ide o zmes rozdrvených potravín. Oveľa lepšia alternatíva je kuracia múčka alebo kuracie mäso. Sledujte teda jednoznačne označené mäso pre psa a vyhýbajte sa obsahu vedľajších produktov živočíšnej výroby.

Pozor na obsah obilnín

Pri výbere sledujte zloženie krmiva. Každá zložka, akokoľvek veľmi ju krmivo obsahuje, musí byť uvedená. Zloženie je teda vždy zoradené od najväčšieho zastúpenia po najmenšie. Občas to však výrobcovia krmív zneužívajú tak, že hoci uvedú ako prvé mäso, po ňom nasledujú obilniny, ktoré spolu môžu tvoriť vyše polovicu až trištvrte objemu balenia a sú teda najväčšou zložkou

Sledujte koľko stoja kvalitné živočíšne proteíny doplnené o obilniny ako je ryža a kukurica. Ideálne je však kŕmiť psa krmivom bez obilnín, nakoľko to nie je prirodzená potrava.

Pre veľké plemená zvoľte dostatočnú kĺbovú výživu 

Pre veľké plemeno psa sú dôležitou súčasťou ochrany kĺbov výživa s bohatým obsahom chondroitínu MSM a glukozamínu. Pre menšiu rasu psa na tom až toľko nezáleží, no ak váš pes v dospelosti váži okolo 20 kg, treba sa o nich aj patrične starať.