Úvod Zaujímavosti Podľa čoho vyberať rastliny do akvária

Podľa čoho vyberať rastliny do akvária

88
0
ZDIEĽAŤ
Podľa čoho vyberať rastliny do akvária
Podľa čoho vyberať rastliny do akvária

V obchodoch s akvaristickými potrebami si môžete vybrať z veľkého množstva rastlín rôznej veľkosti a náročnosti na starostlivosť. Aby ste vybrali rastliny vhodné práve do vášho akvária, je potrebné zvážiť ich potreby na osvetlenie , hnojenie, CO2, umiestnenie v akváriu atď.

Podľa čoho vyberať rastliny do akvária

Náročnosť rastlín

Nenáročné rastliny

Najmenej náročné rastliny prospievajú v takmer každom akváriu. Nevyžadujú hnojenie, pridávanie CO2, ani intenzívne svetlo. Avšak, ak im to všetko doprajete, rastliny zosilnia a získajú zdravší vzhľad.

Stredne náročné rastliny

Stredne náročné rastliny nevyžadujú zvláštnu starostlivosť, ale je potrebné ich priebežne prihnojovať. Pokiaľ chcete, aby rastliny rástli, dodávajte im aj CO2. Stredne náročné rastliny sú vhodné do akvárií so silnejším osvetlením.

Náročné rastliny

Náročné akváriové rastliny sú zvyčajne nízke rastliny, ktoré sa vysádzajú do prednej časti akvária . Je nutné zaistiť im dostatok svetla a do vody pridávať CO2.Podľa čoho vyberať rastliny do akvária

Umiestnenie rastlín v akváriu

Miesto, na ktoré rastliny vysádzame, vyberáme podľa veľkosti rastlín a nádrže.

Predná časť akvária

Do prednej časti akvária vysádzame rastliny, ktoré dorastajú do výšky 10 centimetrov . Ak ich vysadíme k prednému sklu, môžeme z nich vytvoriť rastlinný koberec. Akvárium s objemom menej ako 60 litrov osadzujeme najmenšími druhmi rastlín.

Stred akvária

Do stredu akvária vysádzame rastliny dorastajúce až do výšky 30 centimetrov . V akváriách do 60 litrov ich môžeme vysadiť aj do zadnej časti.

Zadná časť akvária

Do zadnej časti akvária sa vysádzajú vysoké rastliny presahujúce 30 centimetrov. Aj keď môžu mať rastliny dispozície dorásť niekoľko desiatok centimetrov, v malom akváriu sa prispôsobia jeho výške – akonáhle dorastú k hladine, ich rast sa spomalí.

Rastliny vhodné na dekorácie

Ďalšou kategóriou sú rastliny, ktoré sa priväzujú alebo prilepujú (pomocou silónového vlasca alebo lepidla) na akváriové dekorácie. Môžete ich pripevniť na kamene, korene či umelé dekorácie. V substráte by tieto rastliny zle rástli alebo uhynuli.

Patria sem machy, Anubiasy a Microsoria.

Plávajúce rastliny

Plávajúce rastliny sa umiestňujú na hladinu akvária. Odčerpávajú z vody prebytočné živiny a rybám poskytujú tieň.