Úvod Zaujímavosti Ako si šetriť oči počas práce s počítačom

Ako si šetriť oči počas práce s počítačom

57
0
ZDIEĽAŤ
Ako si šetriť oči počas práce s počítačom
Ako si šetriť oči počas práce s počítačom

Máte večer pocit pálenie v očiach, sú červené a slzia? Možno ste strávili až príliš veľa času prácou na počítači alebo prezeraním sociálnych sietí na mobilnom telefóne. Problémami s očami trpí čoraz viac ľudí. Niekedy sa k týmto problémom pridajú aj bolesti hlavy, ktoré dokážu človeka odstaviť na celý deň. Pri každej práci na počítači či pri ťukaní do telefónu by ste mali robiť maximum preto, aby ste ochránili svoj zrak. Prinášame vám zopár tipov, ako na to.

Pozor na príliš jasné farby

Na počítači a tiež v mobilnom telefóne si nastavte nižší jas farieb. Zo začiatku sa vám bude zdať, že vidíte horšie, ale postupne si vaše oči zvyknú na tmavšie odtiene a budú menej namáhané. Riešením je tiež nastavenie tmavého režimu. Tmavý motív ponúkajú ako možnosť v nastaveniach novšie aplikácie i programy. Dark mode má okrem šetrenie očí i iné výhody. Nebude sa vám tak vybíjať batéria zariadenia a lepšie si zapamätáte veci, ktoré si v tmavom režime prečítate. K možnosti prepínať režimy prešli mnohé internetové stránky. Napríklad obľúbený inzertný portál Bazoš, na ktorom môžete prejsť na tmavý režim pomocou tohto odkazu https://www.bazos.sk/moje-inzeraty.php.

Dodržujte vzdialenosť očí od obrazovky

Pri práci na počítači sa snažte sedieť v takej polohe, aby boli vaše oči 40 cm od obrazovky. Dôležitá je aj výška sedenie. Vaše oči by mali byť v rovine tesne pod okrajom obrazovky. Namáhať oči dokáže tiež okolité prostredie. Snažte sa, aby bol počítač umiestnený tak, aby naň nesvietilo svetlo z lámp alebo z okna. Na druhej strane nesmie byť v miestnosti príliš tma, pretože jas z obrazovky vysilí oči. Svetlo z lampy nasmerujte smerom z boku. Proti preťaženiu očí pomôže, ak zväčšíte písmo dokumentov, s ktorými pracujete.

Starajte sa o svoj zrak a oči

Každú pol hodinu počas práce s počítačom si dajte pauzu. Pozerajte sa iným smerom a cvičte s očami. Keď budete s očami pravidelne cvičiť, tak uvoľníte napnuté očné svaly, zmizne dvojité videnie a dokážete si zlepšiť zrak. Neviete, ako na to? Mnohé návody nájdete na internete. Ide napríklad o hýbanie očami hore a dolu, pozeranie sa na koreň nosa alebo rýchle žmurkanie. Expresnú úľavu pri bolestiach očí vám poskytnú kvapky na zvlhčenie očí. Vždy, keď vám to práca dovolí, strávte deň offline a nechajte oddychovať nielen telo, ale tiež zrak.