Úvod Tlačové správy Naučte sa šetriť!

Naučte sa šetriť!

4805
0
ZDIEĽAŤ

Dnes ponúkame naším čitateľom pár tipov, ako sa dá ušetriť niečo viac z bežných finančných prostriedkov. Keďže žiadna priemerná slovenská rodina nevlastní návod na to, ako zbohatnúť, ba ani magického oslíka, ktorý by do domácnosti prinášal zlaté mince, musíme si pomáhať ako vieme. Samozrejme, že nie všetky námety sú použiteľné na každého jedinca, ale snáď si z nich aspoň pár vyberiete.

Zbavte sa dlhov!

Ak máte dlhy, zaplaťte ich čím skôr, pretože z Vás postupne vysajú doslova všetko. Jednou z alternatív, ako sa z takýchto problémov dostať, je odovzdanie niekoľkých cenností do záložne, ale aj seriózny predaj zlata. Takéto krajné riešenia asi nie sú najjednoduchšie, no ak vlastníte nejaké cennosti, ktoré Vám môžu pomôcť k vzpruhe, nie je na mieste lipnúť na nich.

Používajte auto iba vtedy, ak musíte

Náklady na auto nie sú žiadnou maličkosťou. Našťastie, Slovensko stále patrí ku krajinám, kde sa oplatí cestovať vlakom a autobusom. Napríklad v takom Nemecku Vás cesta autom vyjde lacnejšie. U nás si stačí vybaviť cestovnú kartu a veziete sa za skutočne prijateľnú cenu. Možno máte pred sebou viac čakania, no ak chcete ušetrite, musíte sa s tým zmieriť.

Vytvorte si ďalší účet vo Vašej banke

Tu si posielajte každý mesiac určitú čiastku peňazí. Sem patria aj financie, ktoré ste neočakávali. Napríklad nejaký nečakaný bonus z práce. Základom tohto účtu je, že neviete, koľko peňazí na ňom máte. Je to takou Vašou poistkou alebo rezervou pre čas finančnej nepohody. Kvalitnou finančnou rezervou je aj investičné zlato. Naň však musíte myslieť ešte skôr, ako sa zadlžíte alebo nastane situácia, že si budete musieť utiahnuť opasok. Zlato je totiž mimoriadne stabilné a oplatí sa doň investovať.

Urobte si prehľad Vašich mesačných nákladov

Zrátajte, koľko peňazí budete potrebovať na celý mesiac. Snažte sa nájsť miesta, kde by ste mohli ušetriť. Sú skutočne všetky výdavky nutné, alebo sa bez niektorých drobností zaobídete? Možno postačí aj to, keď si prestanete každé ráno kupovať predraženú kávu v bufete a radšej si kúpite vlastné balenie na celý mesiac a kávu si jednoducho uvaríte v kancelárií.

Nepodľahnite lákadlám obchodných reťazcov

Ak človek príde do obchodu, často nakúpi aj veci, ktoré nepotrebuje. Dajte si veľký pozor na akciový tovar a zľavy. Nie vždy zodpovedajú pravde. Určite teraz nepotrebujete napríklad zlacnený kožuch a zaručene Vám nepomôže ani nákup zlata, hoci má tamto zlatníctvo naozaj skvelé ceny.

Snažte sa obmedziť prepychové náklady

Ak ste zvyknutý často navštevovať kaviarne, reštaurácie, kiná…, snažte sa tento luxus obmedziť. Býva tu často dosť draho. Nehovoríme, že ich máte nadobro vymazať zo svojho života, ale priškrtiť ich raz za čas nezaškodí.

Neplaťte kreditkami

Keď platíte týmito malými kartičkami, je dokázané, že viac miniete. Hoci platba kartou so sebou prináša aj viaceré výhody, kedy Vám bude napríklad pripísaná na účet istá nepatrná suma späť, v čase šetrenia radšej takýto spôsob vynechajte. 

Snažte sa nakupovať veci mimo sezóny

Na konci zimy alebo leta nakupujte veľa vecí vo výpredaji. Vtedy môžete ušetriť až 50 % z cien oblečenia alebo obuvi. Veci, ktoré si kúpite, síce oblečiete až ďalšiu sezónu, ale to Vám nemusí prekážať, pretože naozaj ušetríte veľa peňazí. Nevýhodou je, že nebudete oblečený podľa najnovšej módy, ale aj tu si môžete vyberať kúsky, ktoré sú módne a aktuálne stále.

Môžete nakupovať aj v second hande

Nikto predsa nebude vedieť, či máte nové alebo staršie oblečenie. Neohŕňajte nad tým nosom a vyskúšajte to. 

Ušetrite na spotrebe elektrickej energie

I tu sa zamyslite, kde by sa dalo ušetriť. Nainštalujte si napríklad úspornejšie osvetlenie alebo sa popýtajte elektrikára na možné alternatívy. 

Doba je zlá a každý z nás sa môže ocitnúť v situácií, kedy je nutné zvážiť isté opatrenia. Držíme Vám palce, aby ste museli takéto problémy riešiť čo najmenej, no keď už, tak s chladnou hlavou. 

Zdroj: uspech-ako.sk

Foto: © [Rido] / Dollar Photo Club