Úvod Dom, byt a záhrada Natieranie dreva v interiéri a v exteriéri. Aký výrobok je najlepší?

Natieranie dreva v interiéri a v exteriéri. Aký výrobok je najlepší?

462
0
ZDIEĽAŤ

Drevo je veľmi obľúbený materiálom nielen vo vonkajšom prostredí, ale aj v interiéri. Vďaka nemu dokážeme vytvoriť krásne miesto s nezabudnuteľnou atmosférou, no okrem výhod má aj nejaké nedostatky a tým najväčším je starostlivosť.

Nezabúdajte na pravidelnú ochranu

Keďže ide o prírodný materiál, s veľmi dobrými izolačnými vlastnosťami, treba sa o neho aj patrične starať. Vo vnútornom prostredí je viac v bezpečí, pretože nemusí odolávať rôznym poveternostným vplyvom, ktoré ho ničia. Treba si uvedomiť, že drevo je ako pokožka a najlepšie ho ochránime povrchovým náterom a impregnáciou, čím mu predĺžime životnosť.

Ak chceme, aby bol výrobok zdravý nielen zvonku ale aj zvnútra, musíme ho po čase používania naimpregnovať. Prípravok tak prenikne hlboko do dreva, čím ho nielen ošetríme, ale zabránime rozmnožovaniu škodcov. Impregnovať treba všetko drevo, ktoré chcete mať umiestnené v exteriéri alebo vo vlhkom prostredí. Aj keď je spomínaná impregnácia veľkým ochrancom, pred počasím ho najlepšie ochráni ďalšia povrchová úprava. Použiť môžeme lak na drevo, lazúru alebo oleje.

Lazúra pôsobí nielen proti poveternostným, ale aj mechanickým vplyvom a spolu s impregnáciou sú dokonalou kombináciou v otázke starostlivosti. Lazúra je špecifická tým, že je polopriesvitná a nechá tak prírodnú štruktúru materiálu vyniknúť. Nanáša sa veľmi jednoducho, vďaka čomu to zvládne každý. Zaujímavosťou je, že lazúra je ochrancom aj proti slnečnému žiareniu a preto je dokonalým pomocníkom každého milovníka drevených výrobkov.  Keďže tento materiál neustále pracuje, po čase na ňom vznikajú menšie praskliny. Lazúru stačí použiť znova, vďaka čomu bude drevo vyzerať ako nové.

Výber krycej farby závisí od podkladu

Pri krycej farbe na drevo by sme mali spolu s ňou vyberať aj vhodný základ. Všetko to ale súvisí od natieraného podkladu. Ak sa pri úprave dreva chcete vyhnúť nepríjemnému zápachu a dlhému schnutiu, kúpte ekologickú, vodou riediteľnú farbu. Opakom je syntetická zmes, ktorú pre silný zápach odporúčame používať vo vonkajšom prostredí. Na vyhladenie a ošetrenie povrchu je potrebné použiť základný náter a až potom samotnú kryciu farbu. Možností, ako upraviť drevo je veľmi veľa. Všetko závisí od toho, o aký drevený výrobok sa jedná, kde bude umiestnený alebo ako veľmi je starý. Spomínané farby laky môžete v dnešnej dobe pohodlne kúpiť aj z domu bez toho, aby ste niekam chodili. Nájdete ich v online obchode Bugy, kde na vás čaká aj iný zaujímavý sortiment pre domáce práce.