Úvod Zaujímavosti Na čo pri starostlivosti o vankúše a matrace nezabúdať

Na čo pri starostlivosti o vankúše a matrace nezabúdať

87
0
ZDIEĽAŤ
Na čo pri starostlivosti o vankúše a matrace nezabúdať
Na čo pri starostlivosti o vankúše a matrace nezabúdať

Akým spôsobom je možné zaručiť čistotu a hygienickú nezávadnosť vankúšov a matracov? Na čo by ste si mali dať pozor a kde si môžete zakúpiť novú výbavu do vašej spálne?

Čistenie a dezinfekcia vankúšov a matracov

Posteľná bielizeň sa stáva ľahkou obeťou pre roztoče aj rôzne baktérie, nehovoriac o tom, že sa v nej hromadí odumretá koža, vypadané vlasy a podobne. Z tohto dôvodu by ste ju mali pravidelne prať a obmieňať obliečky, prestieradlá a v prípade potreby tiež vankúše, ktoré sa v zásade členia na dve hlavné kategórie. Netvarovaný alebo tvarovaný anatomický vankúš predchádza bolestiam chrbtice, zatiaľ čo antialergické vankúše sú venované osobám, ktorým by bežný vankúše mohol spôsobiť alergickú reakciu. Takýmto vankúšom je napríklad Allergena, ktorú je možné prať v práčke pri teplote do 95 stupňov Celzia. Zvýšená teplota pri praní zaručí nielen primerané hygienické podmienky pri spaní, ale aj likvidáciu akýchkoľvek baktérií, roztočov alebo iných škodcov vo vankúši.

Na rozdiel od väčšiny vankúšov sa matrace samozrejme nemôžu prať v práčke, to však neznamená, že ich nie je možné dezinfikovať. Prvý krok dezinfekcie matraca spočíva v jeho povysávaní a následnej aplikácie jedlej sódy prostredníctvom kefy na povrch matraca. Týmto spôsobom zbavíte matrac prachu aj nepríjemných pachov, pokiaľ však máte v úmysle z neho odstrániť odolnejšie znečistenie vo forme škvŕn, k dispozícii máte dezinfekčné prostriedky určené výhradne na matrace na báze suchej peny, prípadne rôznych práškov.

Nová výbava do vašej spálne

Odborníci odporúčajú vymeniť starý matrac za nový minimálne každých 7 rokov, hoci túto dobu môže ovplyvniť aj fakt, či matrac chránite prostredníctvom matracových chráničov, prípadne poťahov. Odporúčaná životnosť posteľnej bielizne je pochopiteľne ešte kratšia a je ju teda potrebné meniť častejšie. Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu nového matraca, vankúšov či iného príslušenstva do vašej spálne, spraviť tak môžete prostredníctvom certifikovaného e-shopu Matracentrum, ktorý predáva výhradne sortiment z dielne uznávaného slovenského výrobcu Materasso. V prípade objednávok s hodnotou nad 150 eur navyše za poštovné neplatíte a plusom je aj rýchlosť servisu predajcu, keďže väčšinu matracov je možné doručiť v priebehu 48 hodín od vykonania objednávky, prípadne do 5 pracovných dní.