Úvod Automagazín Na cestách so strešnými boxmi

Na cestách so strešnými boxmi

430
0
ZDIEĽAŤ
Na cestách so strešnými boxmi
Na cestách so strešnými boxmi

Leto bez strešných boxov upevnených na automobile by ani nebolo leto. Mnohopočetné rodiny nemajú inú šancu, ako pobaliť všetko potrebné na niekoľko dní. Kufor žiadneho vozidla nie je tak veľký, aby sa do neho zmestilo oblečenie, kočíky a športové potreby. So strešným boxom zaručene nebudete rátať objem batožinového priestoru na milimetre.

Naozaj sa mi zmestí do boxu úplne všetko?

Možno váhate či strešný box kúpiť kvôli jeho cene. Strešný box kvalitnej konštrukcie a s vyšším objemom je drahší, ale investícia sa vám vyplatí. Najväčšie strešné boxy pojmú až 650 l. Ide vskutku o pohodlný spôsob, ako sa zbaliť na cesty i necesty, ako previesť väčší nákup alebo pre živnostníkov spôsob, ako so sebou voziť náradie. V prípade, že sa rozhodnete pre takto veľký box, dávajte si pozor na jeho rozmery. Box nesmie presahovať cez strechu vozidla a brániť výhľadu na vozovku. Problém s veľkým strešným boxom by ste mohli mať tiež pri otváraní kufra. Samozrejme, že je nutné si overiť aj nosnosť strechy i pneumatík a ich maximálne možné zaťaženie. Zimné i letné pneumatiky nie sú z olova a prílišná záťaž by ich mohla znehodnotiť. Dokonca ani kvalitné pneumatiky Kormoran vám neradíme preťažovať.

Dokážem strešný box upevniť na vozidlo?

Upevniť strešný box na strechu vozidla nie je náročné. Odporúčame vám pred kúpou strešného boxu overiť jeho kompatibilitu s hagusmi alebo priečnikmi na streche vášho vozidla. Práve na hagusy a priečniky sa box upína, a to rôznymi spôsobmi. Najmenej komplikovaná je montáž boxov, ktoré sa k priečnikom pripevňujú pomocou T-adaptérov, poprípade rýchloupínacím systémom. Pri upevňovaní si dávajte pozor na to, aby bol strešný box umiestnený v strede strechy. Šikmé umiestnenie zvyšuje spotrebu vozidla. Na spotrebu vplýva aj štýl vašej jazdy. Pri vyššej rýchlosti budete musieť častejšie tankovať.

Koľko vydrží strešný box?

Životnosť strešného boxu závisí od materiálu, z ktorého je box vyrobený a samozrejme aj od toho, ako budete s boxom narábať. Ak ho budete preťažovať, tak v ňom časom vzniknú praskliny. Strešný box je namáhaný výkyvmi počasia. Hlavne v lete trpí vplyvom vysokých teplôt. Preto si kúpte taký box, ktorý má termo úpravu v podobe UV ochrany. Kvalitnejšie strešné boxy sú vyrobené z ABS plastu. Najkratšie vydržia strešné boxy vyrobené z polystyrénu.