Úvod Dom, byt a záhrada Ako ošetrovať kovové oplotenie

Ako ošetrovať kovové oplotenie

293
0
ZDIEĽAŤ
Ako ošetrovať kovové oplotenie
Ako ošetrovať kovové oplotenie

Kovové ploty sú už desaťročia veľmi obľúbeným spôsobom ochrany a vymedzenia pozemku. Napriek tomu, že sa kov považuje za veľmi stály a odolný materiál, časom sa na ňom začne vytvárať korózia. Nenechajte váš plot chátrať a vyhnite sa stavu, kedy na jeho povrchu začnete pozorovať drobné skorodované miesta. Dlhú životnosť plotu a jeho perfektný vzhľad dosiahnete vďaka pravidelnému ošetreniu. Ako sa správne starať o kovový plot?

Všetky kovové ploty si vyžadujú vašu pozornosť

Lacným variantom oplotenia sú kovové stĺpy s pletivom. Niekto investuje do celokovového plota. Oba typy plotu sú neustále namáhané pod vplyvom počasia. Nesvedčí im vysoká teplota, mrazy a ani vlhkosť. Ak nebudete kovovému oploteniu venovať pozornosť, tak sa na ňom začne tvoriť korózia a postupne úplne degraduje. Takémuto stavu sa dá predísť vhodnou starostlivosťou. Základom sú špeciálne prípravky. Tak ako existujú farby na drevo, tak sa dajú zohnať aj farby na kov a ochranné prípravky.

Renovácia kovového oplotenia plot zachráni

Špeciálnymi nátermi dokážete prebudiť váš starý plot k životu. Zájdite do obchodu farby laky a kúpte si odmasťovač na kov a antikoróznu farbu na kov. Pred renováciou plotu musíte všetku starú farbu a koróziu odstrániť. Ak ide o veľmi starý náter, farba vám pôjde dobre dolu pomocou oceľovej kefy. Zvyšky farby sa dajú obrúsiť klasickým brúsnym papierom. Dajte si záležať na vyčistení spojov a miest s horšou dostupnosťou. Následne celý plot očistite odmasťovačom. Posledným krokom je nanášanie farby v troch až štyroch vrstvách. Niekto používa maliarsky valček a inému vyhovuje nanášanie farby pomocou štetca.

Kovové ploty je možné povrchovo ošetriť

V prípade, že ste investovali do robustnejšieho kovového plota a nie len do pletiva, tak vám odporúčame povrchové ošetrenie kovu. Možné je si vybrať z viacerých metód. Najviac preferované je pozinkovanie kovu. O niečo drahšie, ale veľmi efektívne je chrómovanie plotu pomocou ocele. Takto ošetrený plot raz do roka impregnujte prípravkami na to určenými. Vďaka impregnácii sa na povrchu kovu nebude udržiavať vlhkosť a dokonca ochránite plot proti usádzaniu prachu.