Úvod Technika a Internet Kvalitný puškohľad dodá vašej streľbe nový rozmer

Kvalitný puškohľad dodá vašej streľbe nový rozmer

483
0
ZDIEĽAŤ
Kvalitný puškohľad dodá vašej streľbe nový rozmer

Či ide o športovú streľbu alebo poľovníctvo – i pri tejto činnosti môžete čeliť stále novým výzvam a dosahovať čoraz lepšie výsledky. Na zlepšenie mušky však budete potrebovať okrem pevnej ruky i kvalitné vybavenie. Aj spoľahlivá a osvedčená zbraň si zaslúži “upgrade” vo forme puškohľadu, vďaka ktorému sa vám otvoria nové možnosti streľby na dlhšie vzdialenosti. A hlavne – presnejšie ako nikdy predtým.

Pri výbere príslušenstva k vašej malorážke, vzduchovke či guľovnici odporúčame dobre zvážiť alternatívy a predovšetkým – zbytočne nešetriť. Pri puškohľade to platí dvojnásobne. Postupujte pri kúpe zbraní a doplnkov podobne, ako keď si vyberáte auto – hľadáte verného partnera, ktorý si bude spoľahlivo plniť svoju úlohu po mnoho nasledujúcich rokov.

Tak ako pri autách, i pri výbere puškohľadu sledujeme niekoľko parametrov, na základe ktorých si vyberieme ten najvhodnejší pre náš typ streľby.

Zväčšenie puškohľadu – menej je niekedy viac

Ako prvé nás zaujíma možnosť zväčšenia puškohľadu. Ak strieľame na kratšie vzdialenosti do, napr. vzduchovkou či flobertkou, puškohľad so zväčšením vyšším než 10x nám bude zbytočný. Pri relatívnej blízkosti cieľa (pri streľbe z kríkov či iného úkrytu) nám bohato postačí puškohľad so zväčšením 1-4x. Tento typ puškohľadu využijeme tiež pri nadhánkach, keď potrebujeme mať široké zorné pole a sledovať rýchlo pohybujúci sa cieľ na krátku vzdialenosť.

Nenechajte sa zbytočne zviesť megalomanstvom pri popise puškohľadov: na zasiahnutie cieľa pri vzdialenosti 200 m nebudete potrebovať 20x zväčšenie. Vyššie hodnoty zväčšenia využijete pri špecifických pozíciach, ako napr. streľbe z posedu.

Vo väčšine prípadov si však vystačíte s puškohľadom so zväčšením do 10x. Toto pravidlo obzvlášť platí pri love väčšej zveri, ako napr. jelene.

Pri možnosti zväčšenia rozlišujeme medzi puškohľadmi s pevným zväčšením a modelmi s optickým zoomom. Druhé menované majú možnosť manuálne nastaviteľného zväčšenia v určitom intervale, ako napr. 4-12x. Vďaka tejto vlastnosti je ich použitie univerzálne. Ich nevýhodou môže byť menšia priepustnosť svetla.

Ak budete zbraň využívať prevažne pri jednom type streľby, môže vám postačiť i puškohľad s fixným zväčšením v konkrétnej hodnote. Model s 2x zväčšením a 20 mm objektívom využijete pri vzduchovkách či airsoft zbraniach na vzdialenosť 5 m a viac.

Svetelnosť – bez svetla cieľ nezasiahnete

Ďalším dôležitým parametrom je svetelnosť puškohľadu. Inými slovami – ako jasne cezeň vidíte cieľ. Nezabudnite, že strieľať pravdepodobne budete za rôznych svetelných podmienok. Vo všeobecnosti jednoduché pravidlo – čím väčší priemer objektívu, tým viac svetla. Pri zväčšeniach 10x a viac sa odporúča puškohľad s priemerom šošovky nad 50mm, ktorý sa hodí i na zbrane vyšších kalibrov. Pri 6-8x môžete siahnuť po modeli v intervale 40-50 mm. Pri väčších objektívoch sa však pripravte i na možnú vyššiu hmotnosť puškohľadu, ktorá sa môže odraziť na ovládaní zbrane.

Kvalitný materiál – záruka dlhovekosti puškohľadu

V neposlednom rade musíte dbať i na odolnosť, konštrukciu a materiály, z ktorých je puškohľad vyrobený. Ak budete strieľať zo zbrane s väčším spätným rázom, váš puškohľad bude vystavený silnejším otrasom. Nehovoriac o nástrahách spojených s pohybom v teréne. Preto je nevyhnutné, aby ste si zaobstarali skutočne kvalitný puškohľad, ktorý vás bude sprevádzať počas celej kariéry športového strelca či poľovníka.