Úvod Dom, byt a záhrada Klimatizácia nie je strašiak: Ako ju správne používať?

Klimatizácia nie je strašiak: Ako ju správne používať?

201
0
ZDIEĽAŤ

Studený, svieži a čistý vzduch je v lete splneným snom a otázkou komfortu. Klimatizácia značne pomáha, dokáže totiž ochladzovať vzduch prakticky v akejkoľvek miestnosti a ponúka aj mnoho iných, užitočných funkcií. Akých pravidiel sa držať, aby pracovala čo najefektívnejšie?

Moderné klímy sa jednoducho prevádzkujú, majú nízku hlučnosť a mnohé typy dokážete inteligentne ovládať prostredníctvom internetu. K základným funkciám klimatizácie samozrejme patrí ochladzovanie vzduchu, upravený vzduch je však navyše účinne filtrovaný a vlhký. Chytré prístroje dokážu aj kúriť, nemusíte sa starať ani o kontrolu – prístroj automaticky signalizuje, kedy je potrebné vymeniť vzduchové filtre.

Ako správne používať klimatizáciu?

Najefektívnejšie výsledky dosiahnete pri dodržiavaní základných pravidiel. Hlavným pravidlom správneho používania klimatizácie je udržiavanie teploty vo vnútri miestnosti o 6 °C, maximálne o 8 °C nižšej ako je teplota vonkajšieho prostredia. V praxi to znamená, že ak sa teplota vonku pohybuje okolo 31 °C, v miestnosti by sme mali udržiavať teplotu okolo 25 °C, nikdy nie menej. Ďalšie pravidlo pre správny chod klimatizácie spočíva v jej pravidelnej údržbe. Ak používate klimatizáciu iba počas leta, bude vám stačiť jedna servisná kontrola ročne. Pri celoročnej prevádzke je potrebné prístroj kontrolovať každý polrok. V manuáli produktu uvádza výrobca konkrétne požiadavky na údržbu, ktoré predlžujú životnosť spotrebiča a chránia vaše zdravie, preto je nutné ich dodržiavať.

Na čo pri klíme vždy myslite?

Najdôležitejšia je včasná výmena filtrov, ktoré tvoria dôležitú súčasť klimatizácie, nakoľko zachytávajú aj veľmi drobné prachové častice, čo ocenia predovšetkým alergici a rodiny s deťmi. S používaním klimatizácie sa spájajú aj rôzne mýty ohľadom častejšej chorobnosti. Prečo je vhodné nemieriť príjemne chladivý vzduch priamo na seba? Dlhodobé pôsobenie studeného vzduchu priamo na telo dokáže spôsobiť zdravotné komplikácie vo forme svalových stuhnutí. Ak vám stuhne šija, môžete si privodiť problémy s chrbticou i bolesti hlavy. Riešenie? Na trhu sú klimatizácie so senzormi, ktoré detekujú pozíciu človeka a ochladený vzduch cielia mimo neho.