Úvod Zaujímavosti Kempovanie vo voľnej prírode s autostanom

Kempovanie vo voľnej prírode s autostanom

88
0
ZDIEĽAŤ
Kempovanie vo voľnej prírode s autostanom

Kempovanie v prírode má svoje kúzlo. Zmiznúť na pár dní z ruchu veľkomesta a užívať si božské ticho je na nezaplatenie. Jedinečnú možnosť stanovať naozaj komfortne a bezpečne vám umožnia expedičné stany resp. autostany.

Ako sa zbaliť na stanovačku

Na stanovačku mimo kempu potrebujete množstvo vecí, ktoré musíte mať vo voľnej prírode vždy po ruke. Okrem stanu sú to spacáky či príslušenstvo na varenie. Na prípravu výletu do lesa si nechajte dostatočnú časovú rezervu, aby ste na nič nezabudli. Myslite na výkyvy počasia, bezpečnosť a aj na to, že vo voľnej prírode nebudete mať šancu dobiť telefón alebo si svietiť pomocou elektriny. Preto by vám v kufri vozidla okrem oblečenia do každého počasia nemali chýbať lekárnička, univerzálny nožík, baterka, deky, lampáš a power banka. Ak si chcete so sebou do hôr vziať aj bicykel a na streche nemáte miesto kvôli autoboxu alebo autostanu, môžete si zaobstarať dva typy nosičov. Na výber máte nosič na ťažné alebo na piate dvere. Najpreferovanejšie sú nosiče bicyklov na ťažné zariadenie, ktoré odnesú až štyri bicykle, ľahko sa inštalujú, neprekážajú pri jazde a dajú sa sklopiť vďaka čomu máte voľný prístup do batožinového priestoru vozidla.

Komfortná stanovačka vďaka autostanu

Okrem klasických stanov, ktoré sa upevňujú do zeme, sa dajú zakúpiť tiež expedičné stany. Tieto stany sa pripevňujú k streche automobilu. Expedičný stan môžete v špecializovaných obchodoch alebo na internete nájsť pod názvom autostan. Samotný názov plne charakterizuje všetky vlastnosti autostanu. Autostan poskytuje pri kempovaní vyšší komfort a bezpečie. Prioritne sa autostany vyrábajú pre väčšie SUV vozidlá a na prvý pohľad vyzerajú ako strešné boxy. Spanie v tomto špeciálnom stane je oveľa pohodlnejšie ako v klasickom modely. V boxe s autostanom sú ukryté dokonca lôžkoviny a matrace. Stan je umiestnený vo výške, čím sa zvyšuje bezpečnosť, ochrana pred divokou zverou, vlhkom a prachom. Inštalácia stanu je otázkou pár minút. Stan sa dvíha do výšky pomocou kľuky a následne k postavenému stanu len upevníte rebrík, po ktorom sa do stanu vchádza. Menšie typy autostanov sa dajú nainštalovať aj na osobné vozidlá akými sú napríklad Fabia. Pre rodinný autostan budete potrebovať vozidlo s väčšou strechou a vyššou nosnosťou. Na streche musíte mať nainštalované priečniky, na ktoré sa stan upevní.