Úvod Automagazín Jazdíte hlavne v meste? Kúpte si celoročné pneumatiky

Jazdíte hlavne v meste? Kúpte si celoročné pneumatiky

256
0
ZDIEĽAŤ
Jazdíte hlavne v meste? Kúpte si celoročné pneumatiky

Slovensko patrí medzi krajiny, v ktorých posledné roky nevládnu tuhé zimy. Kvôli miernym zimám predajcovia pneumatík zaznamenali enormný záujem o celoročné pneumatiky. Oproti sezónnym majú tieto pneumatiky veľa výhod. Samozrejme, že sa nikdy nevyrovnajú sezónnym, ale za určitých okolností vám dobre poslúžia. Komu sa celoročné pneumatiky vyplatia a ktorí motoristi by mali dať prednosť dvom sadám sezónnych pneumatík?

Vývoj celoročných pneumatík napreduje

Súčasné celoročné pneumatiky sa diametrálne líšia od tých v minulosti. Dosiahli perfektné vlastnosti, ktoré vám zaručia bezpečnú jazdu počas zimy i v lete. Napriek tomu vždy budú kompromisom a do extrémne teplého alebo naopak chladného počasia ich neodporúčame využívať. Preto ak žijete v horských oblastiach, kde v zime napadne vysoká vrstva snehu, tak si kúpte radšej zimné pneumatiky. Toto pravidlo platí tiež naopak. Celoročné pneumatiky horšie reagujú aj počas veľmi teplých dní. Odporúčanie je jasné – celoročné pneumatiky sú určené pre motoristov, ktorí žijú v oblastiach s miernym počasím a pohybujú sa hlavne po meste. Uvedomte si však, že celoročné nepatria medzi najlacnejšie pneumatiky, no istým motoristom dokážu peniaze ušetriť.

Celoročné pneumatiky dokážu ušetriť

Pre celoročné pneumatiky sa najčastejšie rozhodnú šoféri, ktorí nemajú čas a chcú ušetriť nejaké to euro. Vďaka celoročným gumám odpadáva nutnosť prezúvania. Otravné je tiež to, keď sa musíte prispôsobiť pneuservisu a čakať na termín výmeny pneumatík. Následne je nutné sezónne pneumatiky niekam uskladniť, čo znamená nájsť priestor v pivnici, a ak bývate v byte, tak budete musieť platiť za ich úschovu v špecializovaných skladoch. V prípade, že by ste pneumatiky pre malé osobné, SUV alebo offroad vozidlá neuložili mimo sezóny na chladné a tmavé miesto, tak rátajte s tým, že sa veľmi rýchlo znehodnotia. Na balkón celkom iste nepatria. Výhoda celoročných pneumatík tkvie tiež v tom, že vás nikdy neprekvapia výkyvy počasia, napríklad sneh koncom apríla.

Prečo sú celoročné pneumatiky kompromis

Napriek všetkým výhodám celoročných pneumatík nikdy nenahradia sezónne. Tieto pneumatiky majú kratší dojazd ako sezónne. Ich cena je vyššia, a preto si zrátajte či na ich kúpe ušetríte. Celoročné pneumatiky majú dlhšiu brzdnú dráhu na mokrej i zasneženej vozovke. V zime budete musieť aj na tieto pneumatiky nasadiť reťaze na SUV 4×4 či iné modely vozidiel. V extrémnych podmienkach pocítite tiež horšiu ovládateľnosť vozidla. Je zrejmé, že v oblasti bezpečnosti nikdy nedosiahnu vlastnosti letných alebo zimných pneumatík. Naopak v oblastiach, kde teploty neskáču príliš vysoko alebo nízko sú celoročné pneumatiky perfektnou voľbou.