Úvod Automagazín Hliníkové disky v zime. Áno, či nie?

Hliníkové disky v zime. Áno, či nie?

2357
0
ZDIEĽAŤ

Prezúvanie letných na zimné pneumatiky a naopak, je samozrejmosťou. Ako je to však s diskami? Meníte aj tie? Alebo jazdíte po celý rok s jednou sadou diskov? Zadovážiť si samostatnú sadu diskov na letné obdobie a samostatnú na zimné, má určite svoje výhody. Aj keď investujete viac…

Prečo mať dve sady diskov

Zadovážiť si dve sady diskov, a to na zimné pneumatiky a letné pneumatiky osobitne, má určite svoj význam. Už z hľadiska samotnej výmeny pneumatík. Ak totiž meníte celé pneumatiky aj s diskami, dokážete to s trochou zručnosti spraviť aj samy. Ak však musíte meniť iba plášte na diskoch, je to oveľa prácnejšie. Takúto činnosť je zväčša nutné zveriť do rúk autoservisu. Výmena pneumatík vás teda bude stáť o niečo viac. Navyše, pri takomto prezúvaní plášťov môže dôjsť pri neopatrnej manipulácii k poškodeniu diskov. Ak sa na to pozrieme z dlhodobejšieho hľadiska, určite sa viac oplatí mať dve sady diskov. Pravidelne tak ušetríte pri prezúvaní pneumatík.

Alu disky v zime

Mnoho vodičov dáva v letnom období prednosť hliníkovým diskom. Majú totiž množstvo výhod. Akých?

  • Nízka hmotnosť. Alu disky sú omnoho ľahšie ako plechové disky. Vďaka tomu prispievajú k lepším jazdným vlastnostiam, a to napríklad k skráteniu brzdnej dráhy, či lepšiemu rozbiehaniu.
  • Odolnosť. V porovnaní s plechovými diskami sú odolné voči korózii. Majú tiež vyššiu odolnosť voči mechanickému opotrebeniu.
  • Estetické hľadisko. Niet pochýb o tom, že alu disky vyzerajú vynikajúco. Neporovnateľne lepšie ako plechové disky. Vďaka nim môžete zmeniť celkový vzhľad vozidla. Na výber máte množstvo rôznych typov a vzorov hliníkových diskov.

Za ich nevýhodu je považovaná najmä obstarávacia cena. Čo však investujete do diskov, môžete ušetriť na pneumatikách. Za nízku cenu si môžete kúpiť napríklad veľmi kvalitné, ale lacné pneumatiky Zeetex.

A čo hliníkové disky v zimnom období? Množstvo vodičov sa ich použitia v zime obáva. Treba však povedať, že hliníkové disky sa omnoho lepšie čistia ako tie plechové. Nečistoty, nánosy snehu, hliny a ľadu, sa na vnútornej strane alu diskov neudržiavajú v takej miere ako na plechových diskoch. Navyše, na ich vyčistenie postačí len silný prúd vody, prípadne klasický prostriedok na umývanie auta. Ak teda túžite po hliníkových diskoch aj v zime, odporúčame ich najmä v prípade, ak jazdíte na drahšom aute, z ktorého chcete takpovediac vyťažiť maximum. A zvlášť vtedy, ak jazdíte na dlhé trasy. Naopak, ak auto v zime vytiahnete z garáže len príležitostne, postačia vám plechové disky.