Úvod Dom, byt a záhrada Nastavenie plastových okien – zvládnem to sám?

Nastavenie plastových okien – zvládnem to sám?

1754
0
ZDIEĽAŤ

Ako je možné že niektoré okná vyzerajú aj niekoľko rokov po montáži ako nové? Stačí málo, aby sa okenné krídlo pri zatváraní zadrhávalo, pri daždi zatekala voda dovnútra alebo vietor prefukoval i vtedy, keď ste kľučku pevne utiahli. Ako týmto problémom predísť?

Je potrebné vykonávať údržbu a nastavenie plastových okien. Ako na to, vám opíšeme v jednotlivých krokoch.

  1. Utiahnutie 

          Je potrebné pravidelne uťahovať skrutky, ktoré upevňujú kľučku k rámu okna. Častým používaním sa totižto rýchlo uvoľňujú.

  1. 2. Zmäkčovanie

         Gumové tesnenia ošetríme silikónovým olejom, alebo glycerínom. Výborné to obnoví ich pružnosť. Zároveň to aj zastaví ich povrchovú koróziu a zabráni primŕzaniu.

  1. Mazanie

Pohyblivé miesta kovania, je potrebné namazať občas olejom. Je dôležité, aby ste používali nevysychavý olej na šijacie stroje. Trecie plochy ošetrujte plastickým mazivom. Vazelínu odolnú proti vode, nanášajte na plochy štetcom, aby ste znížili odpor pri zatváraní.

  1. Prítlak 

         Ak cez okná prefukuje, na tých bez stĺpika upravíme excentrom polohu stredového upínacieho kovania. Vtiahnutím západky do rámu zvýšime prítlak krídel.

  1. Nastavenie tesnosti

Je možné upraviť aj prítlak krídel. Povolením excentrov vytvoríme štrbinu na mikrovetranie, utiahnutím zvýšime tesnosť.

  1. Úprava polohy pántov

Upraviť polohu pántov je potrebné vtedy, ak sa okno pri zatváraní zadrháva. Vtedy je potrebné upraviť nastavenie spodného pántu. Pritiahnutím skrutky podvihneme okenné krídlo o milimeter nahor.

  1. Mazanie nožnice

Nožnica zaisťuje vyklápanie okien. Je potrebné ju namazať. Ak je pre nízky vrchný priestor nedostupná, budeme musieť uvoľniť vrchný pánt.

  1. Vysatie nečistôt

Veľmi dôležitou údržnou plastových okien je aj vysatie nečistôt naviatých do rámu okna. Je potrebné vysať nečistoty zo všetkých drážok v ráme.

  1. Umývanie

Saponátová voda a bavlnená handrička sú ideálne na vyčistenie rámov a okenných krídel. Zotrieme tak nánosy, ktoré nemožno odprášiť.