Úvod Zaujímavosti Hľadáte vhodné pracovné rukavice? Pozrite si ich typy a formy

Hľadáte vhodné pracovné rukavice? Pozrite si ich typy a formy

267
0
ZDIEĽAŤ
Hľadáte vhodné pracovné rukavice? Pozrite si ich typy a formy

Pracovné rukavice sú veľmi dôležitým nástrojom, ktorého úlohou je ochrana a bezpečnosť pri práci. Kým v minulosti ich bolo len pár druhov, dnes sa delia na viacero kategórií. Rozlišujeme ich nielen podľa použitia, ale aj materiálu. Viete, ktoré sú správne pre vašu prácu?

Od správneho výberu závisí nielen bezpečnosť, ale ja komfort

Medzi najrozšírenejší druh patria máčané pracovné rukavice, ktoré sa vyrábajú z rôznych druhov textílie. Ide napríklad o bavlnu, polyester alebo ich kombináciu, ktoré sú namáčané do latexu, nitrilu, PVC alebo polyuretánu. Práve tieto rukavice sú najpredávanejšie, no ešte pred nákupom treba vedieť, že sa delia na dve kategórie. Prvou je textilná časť zvaná úplet a druhou máčanie. Ak vám pri práci postačuje tenká ochrana a chcete, aby ste sa v rukaviciach cítili dobre a dokonale priliehali na ruky, vyberte si bezšvový úplet. Naopak, ak je nevyhnutné použiť hrubšie pracovné rukavice a nepotrebujete v nich mať dobrý cit, vhodný je úplet pletený. Ten sa využíva najmä v prípade ťažších mechanických prác, kde musí človek zvýšiť ochranu nielen rúk, ale celého tela.

Rukavice rozdeľujeme aj podľa máčania. Polyuretánové sú známe tým, že je na nich len tenká ochranná vrstva a využívajú sa pri prácach, kedy potrebuje mať človek v rukách dobrý cit. Najobľúbenejšími pracovnými rukavicami sú latexové, ktoré sú veľmi odolné a preto sa dajú používať aj pri ťažších činnostiach. Pre nitrylové rukavice sa rozhodnite vtedy, ak pracujete s olejom alebo inými mastnotami. Keďže nitryl je voči týmto látkam odolný, dokonale ruky ochráni. PVC rukavice sú vhodné na prácu s chemikáliami a to najmä v laboratóriách.

Aké sú to kombinované rukavice?

Možno ste už počuli výraz kombinované pracovné rukavice. Ak ale netušíte, čo to znamená, tak ide o rukavice vyrobené v kombinácii s textíliou aj kožou. Veľmi obľúbené sú na pracoviskách, kde sa vykonávajú ťažké mechanické práce, pretože sú nielen pohodlné, ale aj veľmi dobre chránia. Známe sú aj kožené pracovné rukavice, ktoré sú rovnako ako kombinované určené pre ťažký druh práce, no vyrobené sú len z kože a žiadnej textílie. Dobrým spoločníkom sú pri zváraní, brúsení, rezaní alebo metalurgii. Rukavice vyrobené z kože sa ďalej delia podľa rôznych druhov tohto materiálu, no to aký si vyberiete je len na vás. Nezabudnite na to, že prvoradá je bezpečnosť a ochrana pri práci, no dôležitý je aj komfort. Keďže rukavice budete mať na rukách niekoľko hodín denne, mali by ste sa v nich aj dobre cítiť.