Úvod Zaujímavosti  Čo vedieť o hraní pred prvou plavbou na výletnej lodi

 Čo vedieť o hraní pred prvou plavbou na výletnej lodi

24
0
ZDIEĽAŤ
Výletné lode
Výletné lode

Niekomu sa to podarí raz za život, niekomu ani to nie. Plavba mnohoposchodovým kolosom s tisíckami iných turistov patrí k nezabudnuteľným zážitkom. Výletné lode nemajú cieľ – plavia sa odnikiaľ nikam, na mori nie sú nikdy dlhšie ako pár dní – cieľom je samotná plavba.

Pred Covidom brázdilo oceány vyše sedemsto výletných lodí, po pandémii ich ostalo okolo troch stoviek. Výletné lode sa konštrukčne nepodobajú zaoceánskym lodiam, ktoré musia vydržať týždne bez kontaktu s brehmi a zásobovaním. Zato však obsahujú všetok predstaviteľný komfort pre výletníkov – reštaurácie, bazény s toboganmi, kiná, fitness, kúpele, športové miestnosti, obchody s luxusným tovarom… Dokonca aj vkusné knižnice či dokonca márnice. A ako inak – kasína.

Kasína na výletných lodiach predstavujú osobitný fenomén. Sú otvorené len počas plavby v medzinárodných vodách, aby nemuseli dodržiavať zákony rôznych štátov. V minulosti sa kvôli vysokej hotovosti v herniach výletné lode stali obeťami pirátstva. Predtým kolovali reči, že hry v kasínach na lodiach sú zmanipulované – hráči nemali možnosť overiť si ich dôveryhodnosť. Dnešné hry v kasínach sú riadené všeobecným regulovaným softvérom, rovnako ako na pevnine.

Takmer každá výletná loď má aj kasíno – tie, čo vezú 3000 turistov aj tie pre pár stoviek. Výnimku tvorí hŕstka lodí ako sú výlety spoločnosti Disney a pod. (sú určené pre deti). Za najlepšie herne sa považujú lode v Karibiku alebo tie, ktoré platia celebritám za ich prítomnosť na plavbe. Najväčšia loď v súčasnosti (2022) je Wonder of the Seas s domovským prístavom v Nassau, ktorá ma na palube 456 hracích automatov, 27 zelených hracích stolov a pokerovú miestnosť pre hráčov s vysokými vkladmi.

Vo výletných kasínach si nemôžete natáčať videá ani robiť fotky, musíte dodržiavať večerný dress-kód, môžu vás vyviesť ak ste príliš opitý (ak u vás nájdu drogy alebo zbrane, znamená to opustiť loď alebo vás môžu zavrieť do malej lodnej väznice). Väčšinou môžete platiť kartou, ale niektoré lode stále vyžadujú cash – je lepšie priniesť si hotovosť dopredu, pretože lodné bankomaty majú mastné poplatky. A čo s daňami v prípade, že vaše výhry prevýšia vklady? Tie musíte zaplatiť vo svojej krajine ako normálny príjem.

Lodné kasína sa od tých na súši líšia niekoľkými vecami. Už sme spomínali otváracie hodiny a zákaz hrať pri kotvení v prístavoch. Vekový limit na väčšine lodí je 18 rokov (aj pre Američanov, ktorí to majú zvyčajne povolené od 21 rokov, výnimku tvorí pobrežie Aljašky). Minimálne vklady na lodiach sú nižšie ako v kamenných kasínach – počíta sa s nováčikmi a zvedavými turistami. Na lodi vám neponúknu uvítací drink a nemôžete tu vôbec fajčiť.

Návratnosť vkladov na lodiach je percentuálne nižšia ako na pevnine (odtiaľ pochádzajú tie chýry o manipulácii hier). Vybrať si výhru v hotovosti môže byť problém – lode nemajú prístup k bankám a výhru vám môžu komplikovane vyplatiť po dlhom čase. Kasína na lodi majú ešte jednu zvláštnosť – okná a výhľad. Všimnite si, že kasína v mestách sú bez okien, alebo ich majú zamaľované tmavými reklamami. To preto, aby hráči rozmýšľali iba nad hraním a nied nad svetom okolo. Na lodiach sa často môžete kochať výhľadom na more, čo vás môže viesť k myšlienke nechať hru a ísť robiť niečo iné.