Úvod Zdravie a Štýl Chráňte si svoj zrak

Chráňte si svoj zrak

1274
0
ZDIEĽAŤ

Oči sú veľmi citlivý orgán a je potreba ich dostatočne chrániť. Nielen, že sa časom opotrebúvajú, ale tiež sú ohrozované rôznymi ochoreniami. Každé očné ochorenie sa časom prejaví v rôznych charakteristických príznakoch. Niektoré z nich môžu byť sprievodným  javom nejakého banálneho ochorenia, inokedy zase môžu signalizovať závažnú očnú či inú celkovú chorobu a je potreba vykonať vyšetrenie očí.

Bolesť oka
Je veľmi bežný príznak, môže však signalizovať zápal alebo dokonca glaukóm, ktorý by sa rozhodne nemal podceňovať. Ak nie je totiž včas zastavený, napácha v oku nenapraviteľné škody a môže to skončiť i operáciou očí. Do oka môže vystreľovať i bolesť spôsobená krčnou chrbticou.

Slzenie
Signalizuje podráždenie oka, ktoré môže byť spôsobené najčastejšie alergiou, prekážkou v odvodných slzných cestách alebo prítomnosťou cudzieho telesa v oku.

Začervenanie oka
Rovnako ako u slzenia sa začervenanie objavuje pri podráždení oka. To môže byť spôsobené prakticky akoukoľvek škodlivinou, či už chemickou alebo inou. Bežne je spôsobené prachom, vetrom, zlým pretretím oka, chlórovanou vodou alebo mydlom. Objavuje sa i pri alergiách. Všetky tieto príčiny sú len prechodné a začervenanie by malo čoskoro zmiznúť.  Ak sa tak nestane, je možné, že trpíte zápalom spojoviek, dúhoviek, bielka alebo  jačmeňom. V takom prípade vyhľadajte lekára.

Zlá viditeľnosť
Zhoršenie zraku býva vo väčšine prípadov príznak krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti. Objavuje sa i pri rôznych zápaloch rohovky. Pomaly sa zhoršujúce videnie býva tiež znakom pre šedý zákal. Náhle vzniknuté zahmlenie videnia ( väčšinou spojené s bolesťou) môže byť i u glaukómu.

Svetloplachosť
Objavuje sa u citlivejších jedincov ako vedľajší príznak niektorých ochorení (napr. chrípka). Býva však prítomná aj pri poraneniach a  zápaloch spojoviek či dúhovky.

Svetelné vnemy
Záblesky, iskrenie, či blikanie, zvyčajne sa objavujúce v periférnom videní, môžu byť prvým príznakom sietnicových trhlín, či jej odlúpenia. Môžu byť  tiež spôsobené úderom do oka či prudkým úderom do hlavy.

Diagnózu vždy prenechajte na lekárovi – špecialistovi, avšak mali by ste vedieť, kedy odborníka bez odkladu vyhľadať, aby ste nezanedbali u seba alebo svojich blízkych vážne ochorenie. Samozrejme ideálne je dbať na prevenciu a chodiť pravidelne na prehliadky. Koľkokrát, keď už vás sužujú príznaky, totiž môže byť neskoro. Nájdite si očnú ambulanciu, kde sa o vás a váš zrak postarajú profesionáli a budete mať istotu, že váš zrak je v tých najlepších rukách.