Úvod Zdravie a Štýl Ako zvládnuť starostlivosť o seniorov

Ako zvládnuť starostlivosť o seniorov

1598
0
ZDIEĽAŤ
30402521 - elder care nurse playing jigsaw puzzle with senior woman in nursing home

Jedným z najzložitejších a zároveň najemotívnejších úloh v našom živote je starostlivosť o nevládnych rodičov. Občas to môže byť ťažké, a to na oboch stranách. Senior sa cíti trápne, napríklad, keď je nutné vymeniť mu vložky na únik moču. To následne vedie k tomu, že je nervózny, neznesiteľný či necitlivý. Rovnako to môžete vnímať aj Vy, a preto sme pripravili niekoľko bodov, ktoré by Vám mohli pomôcť tento neľahký proces zniesť o niečo ľahšie.

Prijatie faktu, že sa veci zmenili

V našej krajine nie sú vybudované tak kvalitné zariadenia pre seniorov ako v zahraničí . Okrem toho chýba aj adekvátny personál, ktorý by sa o dôchodcov staral. Tí, ktorí sa rozhodnú uberať touto cestou, to robia skôr z presvedčenia ako z vidiny dobrého zárobku. Akosi je stále hlboko v nás zakorenené, že o rodičov sa jednoducho musíme postarať, nie ich strčiť na miesto, ku ktorému nemajú žiaden vzťah. Žiadny rodič určite nie je rád, keď zostáva deťom na krku a oni sa musia vzdať mnohého, aby sa mohli venovať iba jemu. Pokiaľ ale už nastane situácia, že sa nedokáže o seba sám postarať, musíte sa k tomu postaviť zodpovedne a prijať to. Áno, Váš svet sa môže obrátiť na ruby, ale ten sa obrátil aj rodičom, keď sa museli o Vás v detstve postarať. Zabudnite na staré šarvátky, je čas začať písať novú kapitolu.

Vezmite to pomaly

Starostlivosť o starých ľudí môže pripomínať maratón, nie však šprint. Neponáhľajte sa, nájdite si k sebe cestu a všetko pekne rozplánujte. Ideálne by bolo, keby ste došli k vzájomnej dohode a kompromisom. Nikdy nerobte iba to, čo pokladáte za správe Vy. Pýtajte sa tiež rodičov, čo potrebujú a ako jednotlivé podmienky vnímajú.

Nečakajte zázraky

Možno sa medzi nami nájdu takí, ktorí si myslia, že práve teraz nastal čas na prekonanie emocionálneho chladu v rodine. Je pravda, že človek zvykne byť v konečnej fáze života citovo aj duchovne plnší, čo môže znamenať aj to, že konečne dokáže vyjadriť lásku, hoci to nikdy nevedel. Rodičia môžu začať na Vás viac lipnúť a dokonca môžete nadviazať hlbší vzťah. Pokiaľ ale očakávate od samotného začiatku práve toto, púšťate sa do nebezpečných vôd. Skôr sa pripravte na to, že rodičia budú neznesiteľní. Veď kto by sa už dokázal tešiť zo života, keď je odkázaný na plienky pre seniorov? Možno neskôr môžete začať dúfať v niečo fantastické, ale prílišné očakávania môžu viesť ku sklamaniu. Senior si musí zvyknúť na vzniknutú situáciu a hľadať nový životný elán. Ak ste mali autoritatívnych rodičov, skutočnosť, že sa Vám budú musieť podriadiť, ich bude ubíjať, čo sa určite prejaví na vonkajšom správaní.

Sloboda

Je celkom prirodzené, že väčšina Vášho času sa bude točiť okolo rodičov. Oni Vám venovali toľko rodičovskej lásky, koľko vedeli. Teraz ste na rade Vy. Doprajte im však aj vlastný čas. Ak sú mobilní, dovoľte im zúčastniť sa schôdzky seniorov, ísť vyvenčiť psa alebo ich nechajte nakúpiť. Pokiaľ sú ich pohybové schopnosti obmedzené, vezmite ich do parku alebo do divadla, kde ich nechajte vychutnať si atmosféru osamote. Je dôležité, aby nestratili pocit dôležitosti. Dovoľte im tiež rozhodnúť o dennom programe či o osobnej starostlivosti.

Žiadajte o radu

Poznáte skvelý spôsob, ako rodičom dokážete, že ich stále máte v úcte a ľúbite ich? Jednoducho sa neostýchajte požiadať ich o radu. Toto starý človek ocení viac ako čokoľvek iné. Prebudí sa v ňom krásny pocit a uvedomí si, že jeho životné skúsenosti sú pre Vás dôležité.

Nájdite si pomocníka

Či už to bude Váš životný partner alebo špecializovaný ošetrovateľ, vždy padne dobre, keď sa môžete aspoň na chvíľu odbremeniť od každodennej rutiny. Pokúste sa vychádzať dobre aj s fyzioterapeutom, zdravotnou sestrou či samotným lekárom. Všetko sú to osoby, ktoré sa Vám budú snažiť nejakým spôsobom pomôcť. Aj pre Vašich rodičov bude dobré, ak budete vychádzať s ľuďmi, ktorí majú tvoriť súčasť ich zvyšného života. Dôležité sú pozitívne myšlienky a radosť. Nikomu neprospeje, ak budete chodiť na návštevy lekára podráždený a odutý. Pokiaľ žijú obaja Vaši rodičia a staráte sa o oboch, dovoľte im, aby sa z času na čas postaral jeden o druhého. Tvorili totiž pár dlhé roky a urobí im dobre, ak im doprajete súkromie. Môže tiež nastať situácia, že jeden z rodičov si zvykne viac na starostlivosť od Vášho životného partnera alebo detí. Nežiarlite a tešte sa tomu.

Chráňte si svoje emócie

Nikto na svete Vás nepozná lepšie ako rodičia. Vedia, čo Vás poteší, rozhnevá, ale aj to, kde je Vaše citlivé miesto. Starí ľudia vedia byť občas nepríjemní, ale takí sme koniec-koncov všetci. Neukážte im svoju slabosť a keď sa Vám chce plakať, tak sa zavrite do izby a plačte. Vďaka Vašim citom si totiž dokážu nad Vami udržať dominanciu. Nikto nechce, aby ste boli povýšenecký, niekedy je ale lepšie držať si odstup. Povedal Vám rodič, že tie plienkové nohavičky pre seniorov si konečne vezme a Vy máte radosť? Ani túto pozitívnu emóciu príliš neukazujte, iba stručne rodiča pochváľte. Môžete sa smiať na bežných veciach, no nikdy nie na takých, ktoré ohrozujú Váš vzťah.

Nezabúdajte na seba

Aj keď sa staráte o rodičov, nezabúdajte na vlastnú starostlivosť (zdravotnú, kultúrnu). Choďte na prechádzky, do kina, meditujte, vyhraďte si čas pre seba. Váš život nemusí byť iba o Vašich rodičoch. Aj oni predsa mali svoje hobby, keď Vás vychovávali.

 

Uvedomujeme si, že stojíte pred neľahkou životnou situáciou, ale veríme, že spoločnými silami to zvládnete. Snáď Vám naše rady aspoň máličko pomohli. Držíme palce!

 

Autorské právo: alexraths / 123RF Reklamní fotografie