Úvod Dom, byt a záhrada Ako najlepšie utesniť okná a dvere pre záhradné domčeky?

Ako najlepšie utesniť okná a dvere pre záhradné domčeky?

1105
0
ZDIEĽAŤ

V zime je najväčším nepriateľom chladný vietor, ktorý vadí nielen nám, ale ohrozuje tiež záhradné domčeky. Práve kvôli podobným dôvodom a výkyvom počasia by ste sa mali zamerať na správne tesnenie záhradnej stavby. Viete o tom naozaj všetko?

Kde uniká najviac tepla?

Pred tým než začnete riešiť otázku tesnenia, tak by ste mali vedieť kde uniká najviac tepla a ktoré miesta sú najviac kritické. Na záhradnej stavbe a celom záhradnom domčeku uniká najviac tepla na mieste, kde sa stretáva okenný rám spolu s okenicou. To nie je jediný ale jediný dôvod, pre ktorý by ste mali drevené domčeky tesniť.

Aké typy tesnenia poznáme?

Dorazové tesnenie sa dáva zvnútra záhradného domčeka na krídlo a zvonku na rám okna. Ďalšie osvedčené tesnenie je stredové tesnenie, ktoré sa skladá až z dvoch častí. Počas prvej časti je uprostred profilu rámu okna a druhá na neho vnútornej strane. Tesnenie má všeobecne zabraňovať zatekaniu vody a pri daždi so silným a nárazovým vetrom, taktiež by malo zabraňovať hromadeniu a tvorbe prachu.

Ako vplýva tesnenie na životnosť materiálov?

Životnosť plastových okien sa pohybuje okolo 30 až 40 rokov. Ak máte drevený domček s  plastovými oknami, tak sa väčšinou používajú dve dorazové tesnenia, u drevených okien jedno stredové a jedno dorazové tesnenie. Z vonkajšej strany sa tesnenie nezvykne dávať, avšak je výhodné tesniť spodnú časť okna.

Na čo by sme si mali dávať pozor?

Tvar tesnenia okien alebo počet tesniacich chlopní by mal zaručovať, aby sedelo v čo najväčšej možnej šírke a malo veľkú účinnosť. Dôležité je prevedenie tesnenia v rohoch okien,v týchto oblastiach veľmi dobre funguje celoobvodové vkladané tesnenie, pretože v rohoch nie je nijako prerušované a môže sa v takých miestach dobre pritlačiť. Takéto tesnenie je veľkou výhodou pre drevené domčeky, ktoré si vyžadujú mať stálu ochranu. Okrem správneho postupu tesnenia nezabúdajte dávať tiež pozor na dôkladné čistenie v rohoch, aby sa dosiahla potrebná funkčnosť.

Ak si zvolíte dobré tesnenie na okná, tak nezabudnite aj na dvere. Pri správnom tesnení a zateplení sa z vášho záhradného domčeka stane miesto, kde budete môcť tráviť nejeden zimný večer.