Úvod Dom, byt a záhrada Aké podlahy sú pre vás tie najvhodnejšie?

Aké podlahy sú pre vás tie najvhodnejšie?

1051
0
ZDIEĽAŤ

Bývať konečne vo vlastnom. Znie to úžasne, priam ideálne. Najmä tí z nás, ktorí sme nikdy nežili celkom sami a vždy sme sa o izbu s niekým delili (najprv so súrodencom, neskôr so spolubývajúcou na internáte, a napokon aj v podnájme, aby sme to finančne zvládali) o vlastnom bývaní roky snívame. Preto, keď konečne nadíde ten významný okamih – možnosť kúpiť a začať si zariaďovať svoj vlastný byt, či dokonca dom, sme jednoducho nadšení. Nečudo, že keď potom narazíme na prvé prekážky, sme zaskočení.

Zrazu nevieme, čo skôr a doslova z minúty na minúty sa musíme stať expertmi hádam na všetko – na omietku i maľovku, na podlahové kúrenie a kadečo iné, s čím sa pri zariaďovaní príbytku stretneme.

Na čo všetko musíme dbať a v čom sa je lepšie spoľahnúť na odborníkov?

Začnime pekne od podlahy

Skôr či neskôr si tým prejdeme všetci. A tak sa je dobré na závažné rozhodnutia, ktoré k zariaďovaniu vlastného bývania patria, aspoň trochu predpripraviť.

Čo môžete, to si rozhodne naštudujte a na všetko ostatné sa pýtajte skúsenejších. Nie je hanbou vypýtať si radu od predajcov, ktorí vás častokrát nasmerujú niekam, o čom vy ani netušíte. A zrazu zistíte, že toto je to správne riešenie pre vás.

Vezmime si trebárs také podlahy. Zvažujete laminátovú, drevenú alebo pôjdete radšej do epoxidových podláh?

V súčasnosti najrozšírenejším typom podláh sú práve laminátové. Obľube sa tešia najmä pre svoje priaznivé, dostupné ceny, širokú škálu odtieňov, z ktorých si možno vyberať a tiež pomerne jednoduché pokladanie.

Ak ste skôr vyznávačmi stopercentného dreva a dovoľuje vám to váš rodinný rozpočet, zrejme uprednostníte drevené podlahy. Tie sa vyznačujú vysokou tepelnou aj zvukovou izoláciou, elasticitou, schopnosťou prijímať a vydávať vlhkosť, minimálnou horľavosťou i elektrickou vodivosťou a taktiež možnosťou opravy.

Výber vhodnej podlahovej krytiny však závisí od množstva ďalších aspektov a ako radia skúsenejší, nemali by sme sa pri ich výbere riadiť iba financiami. Väčšina lacných krytín sa totiž zvykne často predražiť, nakoľko je podlaha spolu s vodovodnými batériami a vypínačmi tou najviac namáhanou časťou vášho obydlia.

Typ prevádzky

Výber podlahy skutočne ovplyvňuje mnoho faktorov. To, čo je potrebné brať do úvahy, je najmä:

  • náročnosť a typ prevádzky
  • životnosť a odolnosť krytiny
  • technické podmienky
  • štýl a zariadenie domu/bytu
  • veľkosť interiéru
  • hlučnosť
  • finančné možnosti
  • a v neposlednom rade rozhoduje estetické cítenie, ktoré máme každý iné

Či už zariaďujete bytový alebo iný, kancelársky priestor, ďalšou možnosťou sú liate podlahy. Polyuretánové a epoxidové podlahy sa síce donedávna využívali predovšetkým v priemyselných budovách, no čoraz viac nachádzajú uplatnenie aj v rodinných domoch či v občianskej výstavbe. Liate podlahy sú vhodné na použitie ako v interiéri, tak v exteriéri, na zhotovenie celoplošných, bezškárových nášľapných vrstiev v kanceláriách, halách, nemocniciach, výstavných priestoroch, ako aj v bytových priestoroch.

Je teda len a len na vás, aký typ podlahy si do svojho domu či bytu zvolíte. Keď sa však neviete rozhodnúť, pýtajte sa. Veď za opýtanie predsa nič nedáte…
Foto: © kantver / Dollar Photo Club