Úvod Financie a ekonomika Aké chyby ľudia najčastejšie robia v osobných financiách?

Aké chyby ľudia najčastejšie robia v osobných financiách?

1524
0
ZDIEĽAŤ

Poznáte tieto 4 najčastejšie chyby v osobných financiách? Ak nie, mali by ste, pretože môžu viesť k vážnym ekonomickým problémom vo vašom živote.

Spoliehať sa len na minulú skúsenosť

Kedysi to možno bolo spoľahlivé. No dnes to môže byť veľmi nebezpečné. Potreby a očakávania zákazníkov sa menia tak rýchlo, že sa banky musia rýchlo prispôsobovať týmto potrebám. To znamená, že výhodná ponuka z pred pár rokov v tej istej banke nemusí byť rovnako výhodná, ako súčasná. Preto je lepšie pozrieť si vždy viacero ponúk na pôžičky alebo hypotéky, a nespoliehať sa len na svoju súčasnú banku.

Nadmerné míňanie

Ak by ste dostali milión eur, nebol by problém to minúť za pár dní. Euro sem, euro tam. Rýchlo sa rozkotúľajú do všetkých smerov. Ak ale milión nemáte a pohybujete sa v menších číslach, tak každé ľahkovážne minuté euro vám môže neskôr chýbať. Nie je to síce nič vážne kúpiť si kávu na ráno, nakúpiť si cigarety, jednu rýchlu večeru. No všetko sa postupne môže nakopiť. Len 25 eur za večere každý týždeň je 1300 eur ročne. A to už je veľmi slušná čiastka. Preto by ste tiež nemali robiť nasledovnú chybu.

Nesledovanie výdavkov

Nepotrebujete sledovať každý jeden cent, ale potrebujete mať minimálne prehľad nad tým, koľko na čo míňate, aby ste vedeli, či niekde nemíňate zbytočne veľa, aby ste mohli v prípade potreby zatiahnuť kohútik. Možno budete prekvapený, ale keď sa pozriete na svoje mesačné výdavky pokope na jednom mieste, uvidíte, že je tam niekoľko vecí, bez ktorých by ste sa zaobišli. Možno sú to sami o sebe len drobnosti, ktoré vás stáli pár eur, no keď si ich zrátate, môžete mesačne ušetriť niekoľko desiatok, dokonca aj sto eur. Urobte si preto jednoduchý prehľad za posledný mesiac a vyškrtajte odtiaľ zbytočnosti, ktoré vôbec nepotrebujete.

Zbytočné pravidelné výdavky

Máte pravidelné mesačné platby za služby? Tak si dobre zvážte, či ich naozaj využívate alebo by sa bez nich váš život nezaobišiel. Veci ako káblovka, ktorú pozeráte len sporadicky, alebo predplatné časopisov, ktoré si len prelistujete, zbytočné poplatky za vedenie účtu… všetky tieto veci vás nútia platiť za niečo, čo ani nevyužívate. Ak teda máte pravidelné výdavky, urobte si ich zoznam a zvážte, čo z toho môžete vyškrtnúť.