Úvod Zaujímavosti 5 zásad bezpečného pohybu v lese

5 zásad bezpečného pohybu v lese

183
0
ZDIEĽAŤ
5 zásad bezpečného pohybu v lese

Turistika je bezpečný a veľmi zdravý šport, ktorý je skvelou možnosťou pohybu pre ľudí všetkých vekových kategórií. Napriek tomu, že je len malé riziko zranenia pri tomto športe, mali by ste dodržiavať isté pravidlá. Tieto pravidlá platia predovšetkým pri pobyte v lese, kde na váš číha nevyspytateľný terén, neočakávané zmeny počasia a divoká zver. Týchto 5 zásad dodržujte a budete v bezpečí.

1. Do lesa choďte pripravení

Do lesa sa nesmiete vybrať len z momentálneho popudu. Dokonca aj príležitostní turisti by mali chodiť do lesa vhodne oblečení a obutí. Oblečenie vždy vrstvite a majte po ruke pláštenku i počas leta. Turistická obuv nie je na parádu, ale ide funkčný kúsok výbavy, ktorý chráni pred zranením, premoknutím alebo tiež obyčajným odretím päty. Do ruksaku si pribaľte nielen jedlo a pitie, ale tiež škatuľku prvej záchrany a mapu.

2. Neopúšťajte vyznačené trasy

Pred každou túrou si dobre naštudujte celú trasu, ktorej sa držte. Overte si nielen terén, ale tiež dĺžku z časového hľadiska. Nikdy nechoďte na túru, z ktorej sa nedokážete vrátiť pred západom slnka. Vyznačené trasy sú vyznačené z dôvodu, že je bezpečné po nich chodiť. Mimo trás sa môžete zraniť. Čiastočne dokážete riziku zabrániť, keď si kúpite kvalitné protišmykové a vodeodolné turistické topánky. Tie nie sú len pre pánov, ale sa predávajú tiež ako dámska turistická obuv.

3. Neriskujte pri horšom počasí

Okrem trasy si vždy overte predpoveď počasia, a to dokonca aj tesne pre túrou. Ak hlásia premenlivé, veterné alebo daždivé počasie, túru odložte. Sledujte tiež stránky horskej záchrannej služby, kde sú aktualizované výstrahy pre danú lokalitu. Pre každý prípad majte v telefóne uložené číslo na horskú službu a o trase túry informujte rodinu alebo známych.

4. Buďte ostražití a pozorní

Po lese sa nechodí so slúchadlami v ušiach, po lese sa nechodí cez popadané stromy a vetvy. V lese musíte byť vždy pozorní a ostražití. Počúvajte reč lesa a v nerovnom teréne sa pozerajte pod nohy. Ak sa vyberiete do terénu s prudkým stúpaním, zoberte si so sebou pre zvýšenie stability trekingové palice a obujte si turistickú obuv s protišmykovou podošvou odolnou voči prepichnutiu kamienkom.

5. Vyhýbajte sa divým zvieratám

Divo žijúce zvieratá nepozorujte, ak nie si na vyvýšenom alebo dostatočne vzdialenom mieste. Sledujte smer vetra a buďte vždy v jeho protismere k zvieratám. V okolí divo žijúcich zvierat sa pohybujte veľmi pomaly, neutekajte, nebuď hluční a neprovokujte zvieratá voľne položeným jedlom.