Úvod Zdravie a Štýl 5 tipov, ako naštartovať úspešný deň

5 tipov, ako naštartovať úspešný deň

72
0
ZDIEĽAŤ
5 tipov, ako naštartovať úspešný deň
5 tipov, ako naštartovať úspešný deň

Každé ráno je začiatkom nového dňa. A práve tento začiatok určuje, ako bude vyzerať jeho zvyšok. Pokiaľ ste vstali ľavou nohou, zlá nálada sa vás môže držať celý deň. Nenechajte sa uniesť vlnou stresu hneď po prebudení a skúste spomaliť.

To, ako vyzerá vaše ráno, určuje, ako bude vyzerať váš deň. Pokiaľ sa prebúdzate s myšlienkou, že zase musíte do práce, kde vás opäť naštve kolega, alebo že pred sebou máte veľa povinností, ktoré musíte stihnúť, zbytočne si tým privolávate stres a úzkosť, ktoré sa vás budú držať až do večera. Skúste preto ráno spomaliť.

Neodkladajte budík a vstaňte na prvé zazvonenie

Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí si ráno radi prispia a posúvajú budík, aj keď mali v úmysle vstať skôr, potom s tým prestaňte. Nastavte si budík tak, aby ste vstali vyspatí a oddýchnutí a ideálne za sebou mali 7–8 hodín spánku. Tak znížite pravdepodobnosť, že budete mať nutkanie budík neustále odkladať, aby ste v posteli strávili niekoľko málo minút navyše.

Tip: Položte si budík ďalej od postele. Budete tak donútení kvôli jeho vypnutiu vstať z postele, čo vás vytrhne z polospánku.

Dajte si ľadovú sprchu

Nič vás nepreberie tak ako ľadová sprcha. Dobre, nemusí byť priamo ľadová, ale studená alebo aspoň vlažná voda vás ráno nakopne do nového dňa, a navyše naštartuje aj váš organizmus. Raz či dvakrát týždenne si potom doprajte telový peeling, ktorý pokožku zbaví odumretých buniek a zanechá ju krásne hebkú a jemnú. A keď k tomu použijete ešte aj sprchový gél, ktorý vás povzbudí, tým lepšie. Len sa snažte nestráviť v sprche hodinu a myslite aj na životné prostredie.

Doprajte si čas na raňajky

Raňajkujete? Potom by ste si ráno mali dopriať čas na poriadne raňajky. Pripravte si niečo dobré, či už to sú miešané vajíčka, toast s avokádom, alebo ovsená kaša, a v pokoji sa najedzte. Najlepšie je pri jedle nečítať správy ani sa nepozerať na televíziu, pokiaľ vám to ale inak nedá, tak si ju samozrejme zapnite. Rozhodne však nezačínajte pracovať a neotvárajte e-maily. Na tie budete mať dosť času neskôr. Teraz máte chvíľku na to sa sústrediť na jedlo.

Vyhýbajte sa telefónu a sociálnym sieťam

Skúste ráno nechať telefón mimo svojho dosahu, prípadne si nastavte, aby na vás hneď po prebudení nezačali vyskakovať notifikácie. Ak sa totiž pozriete, koľko vám pribudlo lajkov a komentárov, len čo otvoríte oči, môžete si svoj deň veľmi rýchlo pokaziť. Vôbec najlepšie je obmedziť dobu, kedy vám bude mobil upozornenie zobrazovať.

Nachystajte si oblečenie pred spaním

Možno tiež patríte k tým nerozhodným, čo ráno stoja pred skriňou a nevedia, čo si obliecť. Ako to prekonať a nestráviť vyberaním oblečenia celú večnosť? Stačí si nachystať celý outfit večer pred spaním. Eliminujete tak rannú nerozhodnosť a ušetríte čas na iné veci. Áno, môže sa stať, že si to ráno rozmyslíte alebo si kvôli počasiu budete musieť vziať niečo iné. Keď sa ale budete snažiť udržať si zvyk obliecť si to, čo ste si vopred nachystali, uvidíte, že sa váhanie pri otvorenom šatníku postupne zmierni.

Prečítajte si ráno pár stránok z knižky

Že nečítate? Potom je na čase to zmeniť. Čítanie má hneď niekoľko výhod. Nielenže zlepšuje vašu slovnú zásobu, ale tiež vie upokojiť myseľ, stimuluje mozog, redukuje stres alebo vás naučí niečo nové. Každý si dokáže nájsť knihu, ktorá ho bude baviť, či už pôjde o romány z červenej knižnice, rafinované detektívky, príbehy podľa skutočných udalostí alebo vzdelávaciu literatúru. Vyhraďte si ráno aspoň 15 minút na čítanie a prečítajte pár stránok. Aj to málo vám dokáže pomôcť.