Úvod Zdravie a Štýl 5 rád pre rodičov detí, ktoré trpia atopickou dermatitídou

5 rád pre rodičov detí, ktoré trpia atopickou dermatitídou

1679
0
ZDIEĽAŤ

Atopická dermatitída sa najčastejšie objavuje práve u detí a ide o veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré so sebou prináša pocit napnutia, svrbenie pokožky a ekzémy.

Príčiny atopie môžu byť rôzne a najčastejšie ide o genetickú predispozíciu. Pokiaľ máte dieťa, ktoré trpí atopickými ekzémami, určite trpíte spolu s ním. Zmierniť príznaky a predchádzať ďalším výskytom alergických reakcii však nie je až tak ťažké, tak prečo to neskúsiť. Ako teda na to?

Strava

Začnime hneď od začiatku, a to konkrétne stravou. Rodičia atopikov musia dávať pozor na najrôznejšie alergény, ktoré sa v strave vyskytujú. Tieto potraviny potom musia vylúčiť z jedálneho lístka dieťaťa.

Sú to najmä potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo histamínu, ktorý sa objavuje napríklad v kvasených alebo zakonzervovaných jedlách. Histamín sa dokonca vytvára v potravinách, ktoré sú dlhodobo skladované. Preto je lepšie konzumovať čo najčerstvejšie jedlá.

Starostlivosť o atopickú pokožku

Základným pravidlom je premazávanie pokožky vhodnými prípravkami, ktoré sú určené práve pre atopikov.

Atopik totiž majú narušený ochranný film pokožky, cez ktorú sa potom dostávajú do tela škodlivé látky z okolitého prostredia. Preto je dôležité používať produkty pre atopikov, ktoré tento film obnovujú, chránia pokožku. Samozrejmosťou je dostatočná hydratácia a premasťovanie.

Dlhé a horúce kúpele s použitím nevhodných produktov kožu dráždi a vysušuje. Môžu dokonca priebeh ochorenia zhoršiť. Pre deti odporúčame skôr krátky olejový kúpeľ, ktorý by mal trvať približne 5 minút v intenzite tak 3x do týždňa. Zvyšné dni by sa mala praktikovať len krátka vlažná sprcha.

Hračky a oblečenie

Pri atopickej dermatitíde je pokožka veľmi citlivá. Vyhýbajte sa preto syntetickým a vlneným látkam a pri výbere oblečenia siahnite po kvalitných materiáloch. Nezabudnite z neho odstrániť všetky ceduľky, ktoré by mohli kožu dráždiť.

Pri hračkách je to veľmi podobné. Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa plyšovým hračkám. V prípade, že už vaše dieťa niektoré tieto hračky má, perte ich pravidelne.

Šťastný domov

Veľmi častým spúšťačom je psychika. Napríklad pri deťoch, ktoré sú vystavené kriku, agresivite či negatívnej atmosfére v domácom prostredí, sa môže tiež ľahšie objaviť atopický ekzém.

Myslite na budúcnosť

V neposlednom rade myslite na to, že vaše dieťa raz vyrastie. Raz si vyberie svoje budúce zamestnanie a atopik by sa mal napríklad vyhýbať chemikáliam či častým kontaktom s vodou. Kritické povolania sú teda napríklad kaderníčka alebo automechanik.

Majte tento fakt na pamäti, ale snažte sa vaše dieťa v jeho záľubách podporovať a smerovať ho k budúcemu povolaniu, ktoré bude pre neho vhodné a bezpečné.