Úvod Financie a ekonomika Drobné sny zabezpečí úver

Drobné sny zabezpečí úver

2234
0
ZDIEĽAŤ

Hodilo by sa vám nové auto alebo nový televízor namiesto toho desaťročného, na ktorom už sa nedá poriadne pozerať šport? Alebo potrebujete deťom kúpiť športovú výbavu na tréningy, ktorá tiež nie je zrovna lacná? Niekedy, žiaľ, môžete žiť skromnejšie, no pokazená práčka či auto vám pokazia aj rodinný rozpočet a na ostatné nezostávajú peniaze. Ako to rozumne vyriešiť?

Keď si túžite urobiť radosť alebo potrebujete urobiť dôležitú investíciu, no vaše úspory sú stále na bode mrazu, je logické, že premýšľate nad tým, ako si peniaze požičať. Prvé, na koho sa obrátite, je rodina. No ak ani tá nemá možnosti založiť vás, skúste to v banke, než by ste si požičiavali za vysoký úrok u nebankových spoločností alebo známych, ktorí by radi na vás zarobili.

Ako si požičať?

Na požičanie peňazí máte viacero možností. Ako prvé môžete osloviť svojho finančného agenta, ktorý dokáže zistiť najlepšie ponuky v bankách. Ako druhé môžete navštíviť banky vo vašom meste a osloviť pracovníčky o vypočítanie ponuky úrokovej sadzby a výšky splátok. Keď si premyslíte, či pôžičku naozaj potrebujete, zamyslite sa nad jej maximálnou možnou výškou splátky, ktorú dokážete splatiť za mesiac. Na to sa vás všade budú pýtať. Treťou možnosťou, ako zistiť ponuky bánk, je online kalkulačka.

Čo treba k žiadosti o pôžičku?

Niektoré banky ponúkajú možnosť online služby, na základe ktorej vás osloví zástupca banky a ponúkne vám návrh zmluvy o pôžičke. Najdôležitejším pravidlom v každej banke, bez rozdielu, je dosiahnutie požadovaného veku 18 rokov. Ako druhé, samozrejme, musíte mať dva doklady totožnosti. Najčastejšie je to občiansky preukaz a cestovný pas či vodičský preukaz. Ako ďalší povinný doklad banka požaduje výpis z účtu, ktorý obsahuje minimálne 3 až 6 výplat zo zamestnania. V niektorých prípadoch banka požaduje daňové priznanie za posledný rok.

Veľmi dôležitá je vaša adresa. Mala by byť na území Slovenskej republiky, no postačí aj prechodný pobyt. Každá banka si pred schválením žiadosti o pôžičku či úver skontroluje váš register splácania úverov v databáze Credit Bureau. Pokiaľ máte neplatený dlh alebo zameškanie so splátkou, je možné, že vám banka žiadosť zamietne. Každá banka upozorňuje svojich klientov na dôležitosť súhlasu manžela či manželky, pokiaľ výška pôžičky presiahne 10 000 eur.

Môže to byť aj výhodnejšie

Na trhu financií existuje dnes aj ďalšia možnosť. Môžete si vybaviť lacný úver od nízkonákladovej banky. Takáto banka je dostupná predovšetkým cez internet a existuje s minimom pobočiek. Nájdete ich aj na Slovensku a ich ponuka býva výhodná. Pozitívom nízkonákladovej banky sú nulové alebo veľmi nízke poplatky v porovnaní s ostatnými bankami. Ušetrením peňazí za pobočky môže banka ponúknuť zákazníkom bezkonkurenčné ponuky nielen na úvery či bežné účty.

Požičať si v nízkonákladovej banke, napríklad je takou mBank, môžete vo výške od 350 eur až po 24 000 eur. Výhodou je pôžička bez poplatkov.

K žiadosti o pôžičku si často klienti vybavujú aj bežný účet v týchto nízkonákladových bankách, pretože poplatky za vedenie sú minimálne. Vytvorenie bežného účtu a žiadosť o pôžičku rovnako umožňujú mnoho výhod a zliav.

Pozor na RPMN

Dôležitým faktorom pri zvažovaní výhodnosti pôžičky alebo úveru je nielen úroková sadzba, ale hlavne RPMN. RPMN, teda ročná percentuálna miera nákladov predstavuje všetky náklady, ktoré platí zákazník banke za rok, vrátane poplatkov a poistenia. Niektoré ponuky umožňujú znížiť RPMN až o 2 percentá za rok, ak si úver prenesiete ku konkrétnej banke.

Každý úver a pôžičku dobre zvážte

Vedeli ste, že podľa predpovedí sa 4 dievčatá z desiatich, ktoré sú narodené v súčasnosti, dožijú až 100 rokov? Zaujímavé výsledky ekonomických štatistík predpokladajú, že približne 60 % dievčat narodených v tomto roku 2017 sa dožijú až roku 2117. Majú tak možnosť požiadať minimálne o tri pôžičky z jednej banky.

Predtým, než sa naozaj pustíte do vybavovania pôžičky, zvážte, či veci, na ktoré si chcete požičať skutočne nevyhnutne potrebujete. Ani oprava auta či kúpa nového nemusí byť nevyhnutne dôvodom na zadĺženie sa. V dnešnej dobe môžete veľmi ľahko stratiť prácu a splácanie úveru nepočká. Mnoho rodín oslovujú exekútori kvôli nesplácaniu alebo vysokému dlhu. Najhorším prípadom je viacero pôžičiek, ktoré vedú k zúfalým činom.