Úvod Automagazín Ako vybrať snehové reťaze pre osobné vozidlo

Ako vybrať snehové reťaze pre osobné vozidlo

4433
0
ZDIEĽAŤ

Sada kvalitných snehových reťazí je nevyhnutnosť, ktorá by mala byť v zime v každom aute. Poradia si s ťažkým mokrým snehom, pri odmäku, na ľade, pretože zvyšujú trakciu a pomáhajú nám bezpečne prísť do cieľa našej cesty.

Snehové reťaze sa vyberajú podľa veľkosti pneumatík a osobných jazdných potrieb. Najlepšie sa vyberajú tam,  kde majú najväčší výber a na všetky typy vozidiel skladom.

AKO ZISTIŤ VEĽKOSŤ MOJEJ PNEUMATIKY

Rozmer pneumatiky je uvedený na jej bočnej strane. Uvádza sa napríklad takto:

195/55 R15

Pričom:

  • 195 je šírka pneumatiky v milimetroch,
  • 55 je profilové číslo (pomer výšky a šírky pneumatiky v %),
  • R znamená konštrukciu pneumatiky (R – radiálna, D – diagonálna, B – bias belted),
  • 15 je priemer ráfika v palcoch.

AKÉ SNEHOVÉ REŤAZE SI VYBRAŤ

TEXTILNÉ SNEHOVÉ REŤAZE

Veľmi komfortnou novinkou na trhu sú textilné snehové reťaze (tzv. autosock – autoponožky), ktoré sú veľmi ľahké a spratné. Vyrobené sú z vysoko odolných inovatívnych textilných materiálov. Ich nahodenie na kolesá, ako aj vyzutie, je veľmi rýchle. Nespôsobujú hluk ani vibrácie a neublížia ani vašim diskom.

Sú vhodné ako alternatíva na občasné použitie, nie sú ale určené na hlboký sneh. So snehovou nádielkou i mrazom si hravo poradia a v porovnaní s oceľovými reťazami sú lacnejšie. Pritom zabezpečia výbornú akceleráciu a trakciu na ľade aj snehu.

OCEĽOVÉ SNEHOVÉ REŤAZE

Ide o najpredávanejšie snehové reťaze. Sú spoľahlivé, znesú veľkú a častú záťaž a pri správnej starostlivosti aj pomerne dlho vydržia. Zvyšujú trakciu a zlepšujú brzdný výkon v snehu či na ľade. Vyznačujú sa svojou pevnosťou a pružnosťou. Vyberte si také, ktoré sú šetrné k vašim diskom.

Cenovo najvýhodnejšie sú ručne dopínané reťaze, ktoré sa ľahko inštalujú. Ak uprednostníte komfort pred cenou, najpohodlnejšími sú reťaze s automatickým dopínaním. Jednoducho sa s nimi manipuluje a netreba pritom auto dvíhať či posúvať.

Jednými z najpopulárnejších sú snehové reťaze značiek Pewag či SnowDrive. V ich radách nechýbajú reťaze s možnosťou obojstranného obutia a s novým samonapínacím systémom. Nezabúdajú ani na inovatívne materiály pre upevňovacie háčiky, ktoré sú dostatočne jemné k diskom.

PLASTOVÉ SNEHOVÉ REŤAZE

Nie všetky snehové reťaze sú z ocele. Od špecialistu na snehové reťaze – spoločnosti MODULA, sú horúcou novinkou tejto zimy reťaze vyrobené z odolného polyuretánu. Vďaka tomuto materiálu nepoškodia hliníkové disky (príp. plechové disky), pretože sa ich ani nedotýkajú. Pritom majú dlhú životnosť a odolnosť.

Sú samo-doťahovacie s automatickým centrovaním a ich montáž je veľmi jednoduchá a rýchla. Svojou konštrukciou sú prispôsobené aj vozidlám, na ktoré nie sú vhodné bežné snehové reťaze. Pritom pokryjú takmer 100% trhu s automobilmi.