Úvod Zaujímavosti 22 tipov ako sa starať o psíka (nielen pre začiatočníkov)

22 tipov ako sa starať o psíka (nielen pre začiatočníkov)

270
0
ZDIEĽAŤ
22 tipov ako sa starať o psíka (nielen pre začiatočníkov)
22 tipov ako sa starať o psíka (nielen pre začiatočníkov)

Chcete, aby bol váš domáci miláčik zdravý, šťastný a aby vám spríjemňoval život čo najdlhšie? Prvým krokom k tomu je porozumieť jeho základným potrebám a požiadavkám a všetkému, čo je potrebné na starostlivosť o vášho psíka.

Či už ste si práve adoptovali malé šteniatko alebo máte psíka, ktorý je už niekoľko rokov neoddeliteľnou súčasťou vašej rodiny, v nasledujúcich tipoch určite nájdete niečo, čo ste nevedeli – a mali by ste.

Veterinárna starostlivosť

1. Veterinár

Nájsť vynikajúceho veterinára je absolútne nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o psa. Veterinár sa totiž bude o vášho psa starať počas celého jeho života a zabezpečí, aby zostal v dobrom zdravotnom stave. Predtým, ako sa rozhodnete, informujte sa, kontrolujte si recenzie alebo si nechajte niekoho odporučiť od vašej rodiny a známych.

2. Očkovanie

Pravidelné očkovanie vášho psa zabezpečí jeho zdravie a ochranu pred vážnymi chorobami. Pomáhajú predchádzať chorobám, ako je besnota, borelióza či psinka. Očkovanie šteniat by sa malo uskutočniť počas prvých pár týždňov po tom, ako si ho privediete domov.

Tip: Viete, ktoré sú najčastejšie civilizačné ochorenia a ako im predísť?

3. Mikročipovanie

Ak sa stane niečo a váš psík sa stratí, kľúčom je správna identifikácia. Zaobstarajte si obojok a štítok, ktorý obsahuje všetky vaše kontaktné informácie. Okrem toho sa odporúča aj čipovanie. Mikročip je malé elektronické zariadenie o veľkosti zrnka ryže, ktorý sa implantuje pod kožu a dá sa prečítať skenerom. Ak je váš pes ukradnutý, utečie alebo sa stratí a niekto ho privedie na veterinárnu kliniku alebo do útulku, pracovníci naskenujú vášho psa pomocou čítačky a podľa údajov sa dá zistiť, komu pes patri.

Ak psíka necháte očipovať, nezabudnite ho tiež registrovať v príslušnej databáze, inak celý proces čipovania príde navnivoč. Ak zmeníte adresu alebo telefónne číslo, nezabudnite zmeniť svoje údaje aj v záznamoch s mikročipom.

4. Kastrácia

Kastrácia samca a sterilizácia sučky sa zvyčajne vyskytuje vo veku 6 mesiacov. Nielenže tento postup pomáha predchádzať nechceným tehotenstvám, ale môže zabrániť vážnym budúcim zdravotným problémom.

Pri sučkách sa môže vyskytnúť falošná gravidita. Je to stav nekastrovaných feniek, ktorý môže nastúpiť niekoľko týždňov po háraní. Počas tohto obdobia sa fena chová tak, ako keby bola gravidná alebo mala šteniatka, hoci nebola nakrytá.

5. Pravidelné kontroly

Každoročné kontroly u veterinára a vykonanie rôznych zdravotných vyšetrení, môžu pomôcť včas odhaliť rôzne choroby a zdravotne ťažkosti.

6. Medikácia

Zdravotné ťažkosti u psíkov si taktiež vyžadujú špeciálne lieky. Uistite sa, že tieto lieky dostanete iba od svojho veterinára.

Tip: Poznáte CBD olej pre psov a jeho účinky?

7. Zdravotné poistenie

Nie je to potrebné a nutné pre všetkých psov, ale mohlo by byť pre vás prospešné, najmä vtedy, ak je váš pes často chorý a má zdravotné problémy. Poistné pre psov sa môže platiť mesačne alebo ročne v závislosti od poisťovne. V prípade, ak je váš pes hospitalizovaný v dôsledku choroby alebo úrazu, poistenie by malo pokrývať väčšinu nákladov.

8. Čistenie zubov

Čistenie zubov vášho psa je často prehliadané, no je nesmierne dôležité pre jeho celkové zdravie a vyhýbanie sa drahým zubným vyšetreniam v budúcnosti. Urobte to ako súčasť ich bežnej rutiny a uistite sa, že používate zubnú pastu vyrobenú špeciálne pre psov. S trochou času a tréningu sa môže stať čistenie zubov pre vášho domáceho maznáčika zábavnou činnosťou.

9. Príprava na prehliadku hrou

Pri hladkaní a hre so psom sa zámerne hrajte s jeho labkami, ušami a papuľou. Tým, že sa ich budete počas hry dotýkať, znížite ich citlivosť na dotyky v týchto oblastiach. To uľahčí prácu veterinára a váš psík bude počas vyšetrenia menej vystresovaný.

Strava a kŕmenieStrava a kŕmenie

10. Krmivo

Najobľúbenejšou a najpoužívanejšou možnosťou je suchá granulovaná strava, ktorá je obohatená o vitamíny, minerály a živiny, nevyhnutné pre správny vývoj psa, ľahké dávkovanie a jednoduché skladovanie. Granuly sú prispôsobené veku, veľkosti plemena, vybrať si môžete krmivo pre šteňa, dospelého psa, psa seniora, pre psov s veľkou fyzickou záťažou alebo s citlivým trávením.

Kvalitné krmivo by malo byť zložené najmä z mäsa a nemala by chýbať ani informácia, o aký druh mäsa sa jedná.Stretnúť sa môžete aj s krmivami bez obilnín, v ktorých sa objavujú strukoviny, rôzne druhy zemiakov, zelenina, ovocie a bylinky, ktoré majú pozitívny vplyv na imunitný systém. Krmivo vyberajte starostlivo, najmenej spracované, bez pridaných farbív a dochucovadiel.

Odporúčame vám prečítať si recenzie, urobiť si prieskum a nájsť krmivo, ktoré ponúka výživnú a vyváženú stravu pre vášho psa a obsahuje správny druh ingrediencií.

11. Pochúťky

Ak chcete dopriať psíkovi maškrtu, uistite sa, že sú vhodné pre psov, neobsahujú veľa cukru, konzervanty a ďalšie umelé zložky. Existuje veľa pochúťok pre psov, ktoré sú nielen chutné, ale aj organizmu prospievajú. Žuvacie pochúťky, dentálne maškrty a výrobky z byvolej kože pomáhajú starať sa o zuby a ďasná. Sušienky, tyčinky a sušené výrobky pre spestrenie stravy ocení každý psík.

12. Voda

Zabezpečte, aby mal váš pes vždy čerstvú a čistú vodu, a ak ho vezmete na dlhé prechádzky alebo túry, nezabudnite si pribaliť misku a dostatok tekutín.

13. Neprekrmujte

Vášho domáceho miláčika by ste nemali prekrmovať, pretože to výrazne môže ovplyvniť jeho zdravie. Psy s nadváhou sú vystavené zvýšenému riziku srdcovych ochorení, kĺbových ťažkosti, zníženého imunitného systému a mnohých ďalších zdravotných problémov.

Koľko porcií a aké veľké by mali byť bude závisieť od plemena, veku, hmotnosti a fyzickej aktivity psika. Urobte svojmu miláčikovi láskavosť a kŕmte ho odporúčaným množstvom:

  • 8 až 10 týždňov – 4 porcie denne
  • 3 až 6 mesiacov – 3 porcie denne
  • 6 mesiacov až 1 rok – 2 porcie denne
  • 1 rok a viac – 1 porcia denne

14. Zmena stravy

Zmeny stravy alebo liekov môžu spôsobiť zdravotné problémy vášho domáceho maznáčika, ak nie sú vykonané správne alebo s pokynmi vášho veterinára.

Pohyb a tréning

Pohyb a tréning

15. Pohyb

Pravidelné prechádzky, turistika, aportovanie či plávanie udržia vášho domáceho maznáčika fyzicky aktívneho a fit. Množstvo cvičenia a fyzickej aktivity prispôsobte plemenu, veku a zdravotnému stavu psíka. Pravidelné prechádzky poskytujú vášmu psovi mnoho výhod, vrátane prevencie pred nudou, podpory tráviaceho traktu, udržania zdravšej hmotnosti a pomoci pri spaľovaní prebytočnej energie.

Inšpirácia: Viete, ako najlepšie udržiavať svojho psíka zdravého a v kondícii?

16. Výchova

S výchovou psa je potrebné začať od tej chvíle, ako si nového člena prevezmete od chovateľa. Mali by ste ho naučiť základné povely, ako: ku mne, sadni, ľahni, zostaň, nesmieš, chôdza pri nohe a samozrejme reakcia na meno. Pre výcvik si vyberte pokojné miesto, aby ho nič nerozptyľovalo, jednotlivé povely sa spolu učte postupne a precvičujte niekoľkokrát denne.

Autoritu si získajte láskavým spôsobom, pochvalou psa po úspechu, maškrtou a pohladením. Vyhnite sa hrubým metódam, ktoré sú neúčinné a psa by mohli iba vydesiť. Ak si s výchovou neviete rady, obráťte sa na profesionálov a odborne cvičisko, kde vám určite radi poradia.

17. Socializácia

Ďalším dôležitým aspektom zodpovednej starostlivosti o psíka je zabezpečiť, aby bol správne socializovaný. Najlepšie a najefektívnejšie je začať už v útlom veku. Zoznámte psa s čo najväčším počtom ľudí, pachov, zvukov, miest, aby si zvykol na rôzne situácie. Uistite sa, že má dostatok interakcie s ľuďmi a zvieratami nielen v prvých mesiacoch, ale aj počas celého života.

18. Emocionálna väzba

Psi vás budú bezpodmienečne milovať, a preto by sa s nimi malo zaobchádzať s rešpektom a láskou. Tak ako človek, aj pes potrebuje pozornosť a náklonnosť, aby bol spokojný a šťastný. Venujte mu dostatok pozornosti, maznajte sa, škrabkajte mu bruško, hrajte sa s nim. Vytvorenie silného puta medzi vami a psom je prospešné pre obe strany a spokojný pes prinesie do rodiny radosť a harmóniu.

Tip: Vedeli ste, že zvieratá môžu priaznivo ovplyvňovať ľudské zdravie?

19. Pes na vodítku

Dokonca aj ten najposlušnejší pes sa vám kedykoľvek môže rozbehnúť, ak uvidí iného psa, človeka alebo zviera. Buďte preto zodpovední a majte vášho psa na vodítku, aby ste predišli možným nehodám alebo zraneniam.

Celoročná starostlivosť

Celoročná starostlivosť

20. V zime

Niektoré psy sú náchylné na omrzliny, najmä na labkách, ušiach a chvostoch. Dokonca aj tie, ktoré majú hustú srsť. Dbajte na to, aby ste vášho domáceho miláčika v zimných mesiacoch nevystavovali príliš veľkému chladu. Zvážte kúpu kabátika alebo svetra.

Ľad a soľ na chodníkoch môžu spôsobiť popraskanie labiek. Po každej prechádzke by ste ich mali psíkovi utrieť a v prípade potreby natrieť špeciálnym krémom.

21. V lete

Ďalším extrémom môžu byť veľmi vysoké teploty v lete. Vyhnite sa prechadzakam na priamom slnku a v hodinách, kedy sú slnečné lúče najsilnejšie. Taktiež im zabezpečte stály príjem vody po celý deň, vo vnútri aj vonku.

V teplých mesiacoch psa nikdy nenechávajte v aute bez dozoru. Autá môžu v lete dosiahnuť fatálne teploty v priebehu niekoľkých minút, čo môže byť veľmi nebezpečné, v niektorých prípadoch dokonca smrteľné.

22. Hygiena

Zdravý a šťastný pes si vyžaduje aj správnu hygienu. Samozrejmosťou by malo byť pravidelné kúpanie prípravkami určenými pre psov, starostlivosť o srsť, česanie špeciálnou kefou, kontrolovanie uší a očí, čistenie zubov, strihanie pazúrikov, kontrola vankúšikov na labkách a kontrolovanie či psík nemá kliešte alebo blchy.

Kvalitná starostlivosť o vášho psa je jednou z najdôležitejších vecí, ktorú môžete pre jeho šťastný, zdravý a dlhý život urobiť. Inšpirujte sa a urobte z týchto tipov súčasť vašej rutiny.

 

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting