Úvod Automagazín Strešné nosiče, boxy a nosiče na bicykle. Poznáte význam týchto pojmov?

Strešné nosiče, boxy a nosiče na bicykle. Poznáte význam týchto pojmov?

216
0
ZDIEĽAŤ
Strešný nosič
Pred pár dňami sme sa rozprávali so susedom o letnej dovolenke. Obaja sme skonštatovali, že celkom iste sa vyberieme na dovolenku autom, ale veru nevieme, ako dokážeme všetko pobaliť do kufra malého vozidla. Sused povedal, že si kúpi strešný nosič. Ja som mu oponoval, že na zbalenie batožiny bude potrebovať strešný box a nielen nosič. Kto z nás dvoch mal pravdu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Strešný nosič

V skratke môžeme povedať, že strešný nosič je tá vec na streche vozidla, na ktorú sa pripevňujú nosiče na bicykle, lyže, rôzne pomôcky na šport alebo strešné boxy. Ak vaše vozidlo nedisponuje pozdĺžnymi nosičmi (lyžinami), musíte si zaobstarať základný strešný nosič. Na streche každého vozidla sa nachádzajú upevňovacie body tzv. závity, do ktorých sa nosiče inštalujú. Možnosťou je taktiež montáž základných nosičov upevnením pod strešný lem. Po montáži nosiča vám nič nebráni prevážať na streche vozidla akýkoľvek náklad. Jednoduchšie to majú majitelia kombi karosérií, ktoré majú na streche lyžiny (hagusy). Na lyžiny sa nosiče inštalujú pomocou jednoduchého systému upevnenia.

Strešný box

So strešnými boxmi ste sa na cestách iste stretli. Ide o klasické čierne truhly umiestnené na streche vozidla. Strešné boxy sa upevňujú na nosiče alebo môžu disponovať magnetom, ktorý bezpečne a bez nutnosti vlastnenia nosičov umožní pripevnenie boxu. Boxy sa vyrábajú s rôznym objemom a rôznou veľkosťou. Vďaka tomu si z ponuky strešných boxov dokáže vybrať majiteľ každého vozidla. Výber strešného boxu má svoje pravidlá. Prihliadať by ste mali predovšetkým na nosnosť strechy vozidla a hmotnostný index automobilu. Skontrolujte taktiež rozmery boxu. Strešný box nesmie príliš prečnievať cez strechu. Mohol by vám brániť vo výhľade alebo znemožniť prístup do kufra vozidla. Strešný box odporúčame kúpiť každému vášnivému cestovateľovi s veľkou rodinou. Do strešného boxu bez problémov uložíte cyklovozíky, snowboard, batožinu a ešte vám ostane voľné miesto na rybárske prúty alebo potápačský výstroj.

Nosič na bicykle

Nosiče na bicykle sú ďalšou pomôckou, ktorú dokážete pripevniť na strešný nosič. Zúfať si nemusia ani majitelia vozidiel bez nosičov. Výrobcovia mysleli na každého, a preto sa nosiče bicyklov vyrábajú s možnosťou montáže na zadné dvere a veľmi obľúbený je nosič bicyklov na ťažné. Pri výbere nosiča na bicykle budete mať rozhodovanie jednoduché. Ak chcete mať na streche strešný box, kúpte si nosič na piate dvere. Ak máte ťažné zariadenie, jasnou voľbou je nosič na ťažné. Výber podriaďte aj možnosti prevážania viacerých kusov bicyklov a nosnosti nosiča. Všetky typy nosičov na bicykle majú svoje pre a proti, ale všetky majú taktiež jedno spoločné – umožnia vám prevážať milovaný bicykel do vzdialených končín.