Úvod Zaujímavosti Pohyb v horách a bezpečnosť – ako na to

Pohyb v horách a bezpečnosť – ako na to

128
0
ZDIEĽAŤ
Pohyb v horách a bezpečnosť – ako na to

Užiť si vysokohorskú turistiku naplno môžete len tak, že eliminujete všetky riziká. V horách sa môže stať všetko možné od nečakanej búrky až po pošmyknutie na kameňoch. Pády často končia zranením. Bezpečný pohyb v horách vám zaručia dve dôležité pomôcky každého trekera.

V horách sa nehrajte na hrdinu

V horách je zásadné vaše chovanie. Ak sa budete hrať na hrdinu, liezť na skaly bez istenia, chodiť na okraje roklín alebo preceníte svoje sily, o zranenie si priam koledujete. Trasu vždy prispôsobte svojim fyzickým možnostiam. Pri plánovaní príchodu do cieľovej destinácie rátajte s rezervou, zostať v horách po zotmení je nebezpečné. Okrem uvedených pravidiel je potrebné vlastniť výbavu.

Opora pre chodidlá a chôdzu

Pre bezpečnosť v horách sú najdôležitejšie dve pomôcky – turistická obuv a trekingové palice. Neskúsení turisti si často myslia, že im počas turistiky stačia pevnejšie tenisky. Trekingové palice považuje veľa ľudí za pomôcku pre seniorov. Obidve skupiny ľudí sa mýlia.

Turistické topánky

Turistické topánky sú ušité takým spôsobom, aby vám zaistili počas túry tri aspekty bezpečnosti:

  • Zaisťujú pohodlie aj počas celodennej túry – ergonomický tvar, odpruženie.
  • Chránia chodilo a celú nohu pred zranením – pevnosť a protišmyková podošva.
  • Sú oporou za každého počasia – vodeodolnosť.

Obuv do hôr sa vyrába ako pánska a dámska turistická obuv. Okrem toho je dôležité vedieť, do akého terénu sa chystáte chodiť. Ak preferujte výškové rozdiely, uprednostnite obuv s vyšším strihom nad členky. Pre rodinné túry vedúce po lesných cestičkách vám bude stačiť nižšia turistická obuv.

Trekigové palice

Trekingové palice sa dajú počas túry využiť na veľa spôsobov:

  • Ako opora pri stúpaní.
  • Ako podpora počas chôdze po vlhkom teréne.
  • Ako pomôcka na zistenie hĺbky potôčika, na vytvorenie prístreška a iné.

Výškovo nastaviteľné palice s protišmykovou pätkou sa stanú vašim anjelom strážnym. Pri stúpaní sa do palíc zapriete a ušetríte sily. Pri chôdzi rovnomerne rozložíte pohyb do celého tela. Ak budete prechádzať cez náročný terén, palice zabránia šmyku.