Úvod Dom, byt a záhrada Pár trikov na ľahké generálne upratovanie

Pár trikov na ľahké generálne upratovanie

1378
0
ZDIEĽAŤ

,,Aj v prípadoch kedy plánujete generálne upratovania celých bytov či domov, vôbec nebudete potrebovať zástupy upratovacích prípravkov. Vyššiu prioritu majú nástroje a používaná technika, ktoré upratovanie skrátia a uľahčia ʺ : konštatuje upratovacia firma Topservis. Tak napríklad gauče a behúne si urči aspoň raz za 12 mesiacov zaslúžia ošetrenie profesionálnym strojom a príslušnou chémiou.  Kvalitný vysávač si ľahko požičiate v niektorej požičovni, no to, čo potrebujete k dôkladnému čisteniu je skúsenosť. Túto Vám ponúka firma na hĺbkové čistenie sedačiek Topservis. Ak však chcete postupovať na vlastnú päsť tu je pár tipov:

  • Aby Vás upratovanie neprevalcovalo, postupujte systematicky

Ak máte plán, čo kedy a ako sa má spraviť, robota ide ako po masle a čistiť budete s nadšením. Zo začiatku sa určite odporúča dať všetko na papier. Profesionálna firma Topservis podľa vlastných skúseností odporúča začínať izbami, tu je upratovania najmenej a končiť treba WC a sanitou, tu je toho najviac.
Prečo si treba nechať WC a kúpeľňu až na záver? Jednoducho preto, lebo drez v kuchyni a záchodová misa tvoria miesto na vylievanie špinavej vody z čistenia. Sprchový kút si nechávajte na drobnosti, smetný kôš, na sprchovanie listou okrasných rastlín a ostatné maličkosti, ktoré treba poumývať.

Je jedno základné pravidlo. Snažte sa poupratovať v jeden deň a potom oddychovať, ako stále niečo odkladať a presúvať. Vyhradených súvislých pár hodín je efektívnejších, ako každý deň po pár minútach. Postupujte od spálne cez obývačku, detskými izbami smerom cez halu a schodište k jedálni, kuchyni a končite WC a sanitou. Určite je efektívnejšie postupovať izbu po izbe, ako najskôr utrieť prach, potom umyť obloky a následne poumývať dlážku. Je hneď zrejmý výsledok a dodáva to väčšiu chuť do ďalšej práce.

  • Nepoužívané predmety do koša

Nepoužívané predmety, ku ktorým sa nevzťahuje žiadna historická, alebo citová hodnota, je treba vyhodiť pri generálnych upratovaniach. Okamžite máte voľný priestor pre užitočnejšie veci. A pokiaľ Vám je ich predsa len ľúto, stále sa dajú poumývať a darovať na charitu. Do skríň tiež poukladajte sezónne veci, tie ktoré momentálne nebudete potrebovať.

  • Čalúnenia a behúne sú zdrojom roztočov

Existuje priama úmera medzi množstvom prachu, roztočov a rozmiestnených behúňov a čalúneného nábytku. O všetko čalúnenie a textílie v domácnosti je potrebné sa stále starať.  Záclony a závesi je potrebné prať a behúňom a sedačkám sa oplatí aspoň raz za rok dopriať hĺbkové tepovanie. Buď to zoberieme do vlastných rúk, spadneme na kolená a udrieme sa k smrti, alebo túto činnosť odovzdáte do rúk profesionálom ako je firma na čistenie všetkých druhov sedačiek Topservis.

  • Pracujte vždy s gumenými rukavicami

Všetky upratovacie prostriedky v sebe obsahujú akú – takú chémiu a tá je nepriateľom nášho zdravia, preto je na mieste vždy používať ochranu.  Zásadným problémom je používanie agresívneho chlóru, formaldehydov a fosfátov. Jedná sa o chemikálie, ktoré sa v nás usádzajú a robia galibu na našom zdraví. Viac sa týmto problémom zaoberá celostná medicína, veda o príčinách ochorení.

  • Používajte drobné rebríky, teleskopické nástavce a utierky

Ľahké hliníkové rebríky sú ideálnym pomocníkom pri upratovaní. Určite sú bezpečnejšie, ako stolička zvŕtajúca sa na stole pri umývaní oblokov. Tak isto účinné sú aj teleskopické náradia, ktoré absolútne eliminujú všetky možné a nemožné horolezecké výkony.