Úvod Dom, byt a záhrada Osvetlenie terasy: Nezabudnuteľná atmosféra s exteriérovými lampami

Osvetlenie terasy: Nezabudnuteľná atmosféra s exteriérovými lampami

38
0
ZDIEĽAŤ
Osvetlenie terasy: Nezabudnuteľná atmosféra s exteriérovými lampami
Osvetlenie terasy: Nezabudnuteľná atmosféra s exteriérovými lampami

Nová podlaha inštalovaná? Mobiliár zadovážený aj opuncovaný štýlovými doplnkami? Na zozname výziev potom už zostáva len osvetlenie. Práve vďaka nemu budú vaše posedenia na terase komfortné, jedinečné a bezproblémové.

Exteriérové svietidlá sa síce v určitých aspektoch líšia od interiérových, ale aj pri nich platí, že výkon, vzhľad a odolnosť sa ako hlavné atribúty odvíjajú od funkcie a umiestnenia. Na terase v prvom rade dotvárajú neopakovateľnú atmosféru úplne súkromným pozhoveniam i chvíľkam so širšou rodinou, kolegami, priateľmi. Sekundárne nás chránia pred úrazmi, ba dokonca odrádzajú prípadných nepozvaných hostí.

Intenzita zdroja a chromatická teplota podľa účelu

Intenzita a chromatická teplota osvetlenia jednotlivých zón terasy vyplýva z účelu. Na pridružený gril potrebujete dobre vidieť (svetelný tok nad 1 000 lúmenov a zároveň farebná teplota aspoň 5 000 kelvinov), priestor na debaty si žiada akurátny nerušivý výkon zdroja (okolo 700 – 800 lúmenov, k tomu rozpätie 3 500 – 4000 kelvinov), nuž a pošteklenie ambientným svetlom (do 500 lúmenov a maximálne 3 000 kelvinov) vyznačí prístupy a prechody, zvýrazní celkový štýl a orámcuje scenérie.

Ani vonku vám nič nebráni dať priechod vkusu a predstavám

Azda s výnimkou zapustených svietidiel, pri ktorých poslanie jednoznačne prevyšuje formu, vám ani vonku nič nebráni dať priechod svojmu vkusu a predstavám pri výbere tvarov, materiálov a povrchovej úpravy svietidiel. Spektrum riešení siaha od patinovaných rustikálnych lámp s imitáciou hrdze cez striedmu nadčasovú klasiku až po dizajnové kúsky.

Navyše, môžete si vyberať medzi závesnými, stropnými či nástennými exteriérovými svietidlami, ale aj stĺpikmi, vonkajšími stolnými lampami, plus reflektormi, lampiónmi, lampášmi, svietnikmi či dokonca projektormi…

Trendom medzi zdrojmi sú LED žiarovky, a to najmä odhalené

Čo sa týka zdroja, z mnohých dôvodov, ktorými sú napríklad nízka spotreba, dlhá životnosť (aj 50 000 hodín sústavnej prevádzky), ekologická vľúdnosť, nadštandardná odolnosť, vysoká svietivosť, neemitovanie tepla i vizuálna príjemnosť svetla, čoraz citeľnejšie prevažujú LED diódy. Veľkým hitom sú tzv. priznané, respektíve odhalené žiarovky na závesnom reťazovom systéme.

Nezabúdajte, že okrem intenzity a chromatickej teploty sa môžete pohrať aj s farbou iluminácie najmä v zákutiach určených na relax. Praktickou možnosťou sú odnímateľné filtre alebo nastaviteľné režimy. Vyhľadávaným benefitom je polohovateľnosť zdrojov. Samozrejme, pri vytváraní konfigurácií využiť môžete aj prenosné svietidlá rôzneho typu.

V exteriéri ešte viac platí, že bezpečnosť nadovšetko

Typ napájania osvetlenia na terase závisí od konkrétnej dispozície priestoru a mnohých ďalších individuálnych parametrov:

  • elektrická sieť
  • batéria
  • plyn
  • solárne osvetlenie
  • petrolej alebo lampový olej
  • sviečky, prípadne fakle (bonus: vosk s obsahom silíc odpudzuje komáre)

V exteriéri má mimoriadnu dôležitosť stupeň izolácie svietidla pred poveternostnými a inými externými vplyvmi. Základnou normou je International Protection (IP). Úroveň krytia vyjadrujú dve spojené číslovky – prvá pre mechanický kontakt vrátane dotyku či prieniku zrniečok prachu, druhá sa týka vodotesnosti najmä pri daždi alebo zavlažovaní. Uspokojiť sa môžete už s hodnotou 34.

Všetky trvalé konštrukcie a nákladné kúpy pri zriaďovaní terasy radšej prekonzultujte s architektom. Určite vám prídu vhod aj rady a inšpirácie od odborníkov na svietidlá.