Úvod Dom, byt a záhrada Nerezový verzus šamotový – ktorý komín je lepší?

Nerezový verzus šamotový – ktorý komín je lepší?

3358
0
ZDIEĽAŤ

Keď príde na kúpu nového komína, zvyčajne sa nejedná o jednoduchú vec. Okrem toho, že komín musíte zladiť s vašim krbom alebo kachľami, musíte si aj zvoliť, z akého materiálu bude vyrobený.

Ak sa dnes rozhodnete kúpiť nový komín, máte neporovnateľne viac možností, ako mali naši predkovia. Dnešné komíny sú efektívnejšie ako kedykoľvek predtým, nehovoriac o veľkej bezpečnosti. Samozrejme, hovoríme o spoľahlivých komínoch overených značiek. Okrem toho, že sa možno stratíte v záplave mnohých nových technológií, ktoré komíny prinášajú, stratiť sa môžete aj pri výbere materiálu, z ktorého je komín vyrobený. Na výber sú totiž dva hlavné typy komínov – nerezové komíny a šamotové komíny. Ako hovorí ich názov, nerezové komínové systémy sú vyrobené z ušľachtilej ocele. Vlastnosti ušľachtilej ocele umožňujú vytvoriť komín, ktorý je ľahký, a tak nevyžaduje pevný základ ako nosný bod.

Nerezové komíny sa tak hodia na budovy, kde môže byť komín vedený vonkajšou časťou steny. Technicky sú zložitejšie a na ich výstavbu budete potrebovať odborníkov, ich vlastnosti však za investíciu určite stoja. Nerezový komín sa môže využívať pre všetky typy palív, je tak veľmi použiteľný.

Čo na to šamot?

Šamotové komíny sú význačné jednou základnou vecou, a to materiálom, z ktorého je vyrobená vložka. Ako môžete tušiť, je to šamot, teda žiaruvzdorná hmota, ktorá sa používa ako výplň komínov, teda v našom prípade ako súčasť vložky. Nie je však šamot ako šamot. Ak hľadáte komínové systémy, ktorých šamotové vložky budú naozaj stáť za to a spoľahlivo si odvádzať svoju prácu, pozrite sa napríklad na komínové systémy značky ZOP. Tie totiž používajú šamotové vložky W3, ktoré sa už 150 rokov vyrábajú v Nemecku a majú naozaj pozoruhodné vlastnosti. Charakterizuje ich hladký povrch, tvarová stálosť, veľká odolnosť voči mechanickému poškodeniu a chemikáliám a v neposlednom rade využiteľnosť pri všetkých typoch palív. Čo viac si môžete priať? A to rozhodne nie je všetko, čo vám komínové systémy značky ZOP môžu poskytnúť. Pozrite si ich ponuku aj vy a získajte komín, ktorý bude stáť za to!