Úvod Automagazín Nebojte sa jazdiť so snehovými reťazami

Nebojte sa jazdiť so snehovými reťazami

300
0
ZDIEĽAŤ
Nebojte sa jazdiť so snehovými reťazami
Nebojte sa jazdiť so snehovými reťazami

Použitie snehových reťazí vo vysokohorských podmienkach je priam nevyhnutné. Napriek tomu sa veľa šoférov zdráha reťaze použiť. Niekto má strach z ich nasádzania. Iní sa obávajú, že nebudú vedieť s reťazami na kolesách jazdiť. Obe skupiny motoristov sa absolútne nemusia obávať. Na bezproblémové nasadenie reťazí potrebujete len prax a na jazdenie s nimi trochu obozretnosti.

Obava č. 1 – vyberiem si zlé reťaze, nebudú sedieť na pneumatike

Snehové reťaze nájdete v obchodoch vo všetkých možných prevedeniach a pre všetky modely vozidiel od výmyslu svete. Táto pomôcka sa vyrába ako reťaze na SUV 4×4, na malé vozidlá, na traktory alebo ako reťaze na dodávky. Stačí, aby ste poznali rozmery vašich pneumatík a podľa týchto rozmerov si vybrali rovnako veľké reťaze. Jediné, čo by vás mohlo prekvapiť je hrúbka reťazí. Overte si veľkosť priestoru medzi podbehom a behúňom.

Obava č. 2 – neviem, aké reťaze sú pre mňa vhodné

V tomto bode sa zamyslite, prečo si snehové reťaze kupujete. Je to z dôvodu, že cestujete jednorazovo do hôr či do zahraničia? Alebo reťaze potrebujete, pretože budete služobne jazdiť každý deň do vyššie položených oblastí? Ak patríte do prvej skupiny motoristov, tak vám budú stačiť textilné snehové reťaze AutoSock. Sú rovnako účinné ako kovové a homologizované na použitie v celej EU. Nevydržia však dlho, a preto keď potrebujete snehové reťaze na permanentné používanie, kúpte si oceľový variant.

Obava č. 3 – nebudem vedieť reťaze nasadiť

Je pravda, že niektoré lacnejšie modely reťazí robia pri prvom nasádzaní problémy. Stačí len trochu praxe a iste na celý systém prídete. Je však nutné, aby ste si nasádzanie reťazí vyskúšali vopred v pokoji, napríklad v garáži alebo na parkovisku. Ak vám napriek tomu ich nasádzanie nepôjde, tak investujte do automatických reťazí alebo si kúpte už spomínané textilné reťaze.

Obava č. 4 – s nasadenými reťazami nezvládnem riadenie vozidla

Máte prax v riadení vozidla? Tak iste zvládnete jazdenie s nasadenými reťazami. S textilnými prakticky nezbadáte rozdiel v ovládaní automobilu. Dávajte si pozor len na suchý asfalt, ktorý by ich ihneď prederavil. Kovové reťaze sú na ovládanie vozidla náročnejšie. Pri jazde s nimi pamätajte na to, že nesmiete prekročiť rýchlosť 50 km/h, vyhnite sa prudkému brzdeniu a vypnite v aute citlivé elektronické zariadenia.