Úvod Automagazín Moto Guzzi: Legendárne motorky so storočnou tradíciou

Moto Guzzi: Legendárne motorky so storočnou tradíciou

291
0
ZDIEĽAŤ

Značka Moto Guzzi žne od samého začiatku jeden úspech za druhým. V čom tkvie výnimočnosť motoriek Guzzi?

Písal sa rok 1921, keď sa traja janovskí nadšenci dvojkolesových tátošov spojili a vytvorili spoločnosť na výrobu a predaj motocyklov. Za vznikom značky stojí preslávený janovský majiteľ lodí Emanuele Vittorio Parodi, jeho syn Giorgio a jeho priateľ Carlo Guzzi.

Ich nadšenie a láska k motorkám zrodila jednu z najznámejších moto značiek sveta. Ktoré motorky z ich dielne si vyslúžili prívlastok – legendárne?

Ležatý valec ako symbol Moto Guzzi

Práve v roku 1921 stvorili talianski dizajnéri ležatý štvortaktný jednovalec, považovaný v tej dobe za prevratný. A čo robilo motocykle Guzzi originálnymi? Typickým znakom tejto značky bola horizontálna poloha valca aj objemný, dominantný zotrvačník umiestnený mimo motora na ľavej strane. Jeho funkciou bolo redukovanie vibrácií, tiež zodpovedal za menšiu stavbu motora.

Červená, čierna a zlatá ako rukopis Guzzi

Pre motocykle Guzzi je typická jasná červeň doplnená o čierne a zlaté linky. Napriek tomu, že dizajn motoriek bol prevratný a pokrokový, v päťdesiatych rokoch boli v kurze skôr ľahšie a rýchle motorky. Značka Moto Guzzi Falcone vtedy preferovala iné výrobné vlastnosti, ktoré ju však nekatapultovali na zahraničný trh, ani u motoristov nežali enormné úspechy, no v domovskom Taliansku boli stále obľúbené. Miestni cenili na výrobcovi najmä fakt, že sa Moto Guzzi Falcone ako značka kvalitatívne nemení a stále ponúka prvotriedny štandard za cenu dostupnú pre každého fanúšika dvojkolesových tátošov. Cenu sa darilo držať nízko vďaka veľkej sériovosti vyrábaných modelov.

Vystačili si s dvomi základnými konštrukciami

Značka Moto Guzzi si od začiatku svojho pôsobenia vystačila s dvomi základnými konštrukciami. Ležatým jednovalcom, ktorý je pre ňu desiatky rokov príznačný a priečnym véčkom. Vďaka druhému spomenutému zdolala talianska značka aj útok japonských značiek, ktoré v sedemdesiatych rokoch valcovali trh. Značka Moto Guzzi odolala tlaku konkurencie a motorky Guzzi stále patria k spoľahlivým mašinám vyrábaným na európskom trhu. Vyberte si tú svoju na www.styx.sk!

 

Zdroj obrázka: pixabay.com