Úvod Financie a ekonomika Medziúver – dôležitý pojem v otázkach stavebného sporenia

Medziúver – dôležitý pojem v otázkach stavebného sporenia

2348
0
ZDIEĽAŤ

Kúpu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti nemusíte financovať iba prostredníctvom hypotéky. Peniaze si môžete šetriť na stavebnom sporení a po splnení podmienok môžete získať stavebný úver s výhodnými podmienkami. Ak budete peniaze potrebovať skôr ako získate nárok na stavebný úver, môžete požiadať o medziúver. Kedy sa vám tento postup oplatí?

Stavebné sporenie je výhodný spôsob, ako financovať kúpu nehnuteľnosti. Peniaze si odkladáte pravidelne, s ľubovoľnou výškou a frekvenciou vkladov a už po šiestom roku sporenia môžete financie použiť na kúpu domu či bytu, na rekonštrukciu nehnuteľnosti alebo na čokoľvek iné bez nutnosti dokladovania účelu. Môžete využiť tiež štátnu prémiu, začať s vložením už nasporenej sumy alebo sporiť doslova od nuly.

Stavebné sporenie môže uzavrieť každý, dokonca ho môžete založiť aj deťom a sporiť im tak na vlastné bývanie už odmalička.

Zároveň vám stavebné sporenie ponúka možnosť získať stavebný úver so zvýhodnenými podmienkami. Môžete tak získať až 25 000 eur bez nutnosti zabezpečenia nehnuteľnosťou a bez akýchkoľvek potvrdení o príjme.

Ak však nechcete alebo nemôžete čakať, kým si nasporíte dostatočnú finančnú hotovosť na kúpu nehnuteľnosti, a ešte vám nevzniká nárok na stavebný úver (napr. mať nasporených cca 20 % – 50 % z cieľovej sumy stavebného sporenia, sporiť minimálne 24 mesiacov…), môžete požiadať o tzv. medziúver.

Čo je to medziúver?

Medziúver je úver, s ktorým môžete financovať kúpu domu či bytu alebo rekonštrukciu skôr, ako budete mať nárok na stavebný úver.

V praxi to znamená, že si založíte stavebné sporenie, ktoré chcete využiť napríklad na rekonštrukciu bývania – potrebujete cca 10 000 eur. Pravidelne budete prispievať na sporiaci účet a financie sa vám budú zhodnocovať dohodnutou úrokovou sadzbou. Nárok na stavebný úver vám vzniká po 24 mesiacoch sporenia a splnení ďalších atribútov. To znamená, že si môžete našetriť za tie dva roky napríklad 5 500 eur a zvyšné peniaze získať ako stavebný úver, ktorý budete pravidelne splácať.

Keď však peniaze potrebujete skôr, požiadate o medziúver a banka vám môže poskytnúť plnú výšku cieľovej sumy – teda v tomto prípade 10 000 eur. Naďalej si však budete sporiť na sporiacom účte stavebného sporenia a zároveň platiť splátku na medziúverový účet.

Po splnení podmienok na získanie stavebného úveru sa medziúver zruší,  prostriedky zo sporenia sa presunú na účet stavebného úveru a vy splácate už iba stavebný úver. Stavebný úver je rozdiel medzi cieľovou sumou a nasporenou sumou.

Vedeli ste, že…

O medziúver však môžete požiadať aj hneď – skôr ako začnete šetriť na stavebnom sporení.

Viete, koľko peňazí vám ušetrí stavebné sporenie? Kalkulačka stavebného sporenia online vám prehľadne ukáže, koľko si našetríte, za aký čas a kedy získate možnosť čerpať stavebný úver.