Chceli by ste vedieť, ako na úspešnú rybačku? Pripravili sme pre vás prehľad o tom, na čo by ste nemali zabudnúť, keď sa rozhodnete ísť na rybačku. Dôležité kroky prípravy na rybačku vám zhrnieme v niekoľkých dôležitých bodoch.
Na začiatku rybačky si je potrebné skontrolovať platnosť rybárskeho lístka a povolenia. Ak ste členom Slovenského rybárskeho zväzu, nezabudnite na členskú knižku. Rybačka „na čierno“ by sa vám totiž nemusela oplatiť. Ďalším dôležitým krokom je výber revíru, do ktorého sa chcete vybrať.
Výber rybárskeho revíru na rybačku
Správny výber rybárskeho revíru určuje aj váš budúci úlovok. Vodu a revír je potrebné vyberať vzhľadom na ročné obdobie, pretože počas roka môžu byť rôzne obmedzenia a zákazy lovu v danom rybárskom revíri. Ďalší dôležitý krok je zvolenie loveného druhu ryby, ktorú si chcete odniesť ako trofej. Či už máte zálusk na dravú rybu, alebo sa uspokojíte s kaprovitými rybami, kaprom.
Aby ste mali tie správne informácie, odporúčame navštíviť stránku Slovenského rybárskeho zväzu, kde sa dozviete presné a aktuálne informácie o obmedzeniach v rybárskych revíroch. Overiť si môžete aj povolenie lovu a aktuálny stav v jednotlivých rybárskych oblastiach, rybníkoch a riekach na Slovensku.
Udica, navijak, nástrahy – základ rybačky
Ak ste si vybrali oblasť a máte v poriadku všetky dôležité dokumenty, ďalším krokom je zvolenie správnej rybárskej výbavy na rybačku. Je dôležité dbať najmä na počasie a ročné obdobie, no základnou výbavou úspešnej rybačky je rybársky prút – udica.
Vyberáme rybársku udicu – prút
Udica je pre rybára dôležitým nástrojom, a preto je veľmi dôležité zvoliť ten správny rybársky prút. Kaprári si určite pochvaľujú pevné a ohybné, kaprárske boiliesové prúty – udice. Ak vás oslovia rybárske prúty na lov s plavákom, skúste matchové prúty či bolognesové prúty s navijakom.
Medzi obľúbené kaprárske udice patria celkom určite feederové rybárske prúty. Používajú sa na lov väčších rýb formou „krmoviska“ feedera. Výhodou je ohybnosť a citlivosť, ktorá sú doplnené prispôsobenou veľkosťou udíc. Ak sa rozhodnete na lov s imitáciou pohybujúcej koristi pre dravce, skúste prívlačové udice a prúty.
Navijak a nástrahy pri rybačke nezanedbajte
Súčasťou rybárskeho prúta je vlasec, navijak, háčiky, ihly, závažia, nástrahy a návnady. Všetky doplnky a komponenty je potrebné prispôsobiť najmä lovenému druhu ryby, inú rybársku výbavu vyžaduje lov kapra či sumca, iný typ výbavy potrebujete pri love dravých rýb.
Dôležitá je technika lovu pri rybačke a neposledným faktorom, ktorý určuje správny výber výbavy na rybačku, je typ vody, stojatá, či tečúca, s porastom, či bez neho, typ nahodenia. Samozrejmosťou je výber samotného navijaku, či sa rozhodnete pre univerzálny navijak, kaprársky, prívlačový, či feederový navijak.
Umelé nástrahy nahradia živé
Umelé nástrahy sú šetrné k prírode, pretože nahrádzajú živé živočíchy. Môžete ich uskladniť počas celého roka, pretože sú zhotovené prevažne z plastu a používajú sa ako vláčiace nástrahy. Ich výhodou je, že pri pohybe imitujú vodné živočíchy.
Plandavky sú najstaršie umelé nástrahy. Podobajú sa na malú rybku a dajú sa nahodiť do veľkých vzdialeností. Naopak woblery sa pri love ponárajú a na korisť sú priam agresívne na navnadenie.
Jigové hlavičky a twistery vo vode tancujú. Účinné sú pri morskom love. V našich vodách neobíďte ani umelé nástrahy na háčik. Ryby lákajú svojou farebnosťou a pestrosťou. Jednoduché nástrahy ako pilkre sú účinné a tvorí ich lesklé telo s háčikom.
Pripravení na úspešnú rybačku
Úspešná rybačka sa plánuje niekoľko dní dopredu. Či už sa rozhodnete na jeden deň, večer, alebo budete skúšať, pri love rýb, svoje šťastie niekoľko dní, dobrá príprava príslušenstva a rybárskej výbavy sa určite vždy oplatí a nám neostáva nič iné, len vám popriať úspešný lov!